Results 2009 - Overall Series


                                 Kokopelli Kids Trail Series                                 
                                       Bear Creek Park                                       
                               Series Results -- After 3 Events                              

--------------------------------------------------------------------------------------------

                 Series Results -- Boys Pre-School & Kindergarten -- 0.5 Mile                


Pre-School Male Finishers

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
   1   Jerry Lydiatt          M     P     4   0:12:38.8   0:04:27.3   0:04:09.7   0:04:01.8   
   2   Erick Vincencio-Reyes  M     P     5   0:13:40.9   0:04:42.3   0:04:27.4   0:04:31.2   
   3   Edward LaPota          M     P     5   0:14:37.5   0:04:58.8   0:04:43.9   0:04:54.8   
   4   Keith Evers            M     P     5   0:14:39.9   0:04:52.7   0:04:44.6   0:05:02.6   
   5   Luke Bauer             M     P     5   0:15:08.2   0:04:55.0   0:05:02.1   0:05:11.1   
   6   Dadrian Carpenter      M     P     4   0:15:40.1   0:05:26.0   0:05:06.7   0:05:07.4   
   7   Bennett Murray         M     P     3   0:22:07.5   0:08:06.2   0:06:52.4   0:07:08.9   

Kindtergarten Male Finishers

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
   1   Max Stoyer             M     K     6   0:10:46.1   0:03:46.9   0:03:25.2   0:03:34.0   
   2   Evan Myran             M     K     5   0:11:56.9   0:04:09.8   0:03:54.6   0:03:52.5   
   3   Jack Blees             M     K     5   0:12:14.1   0:04:12.7   0:03:55.2   0:04:06.2   
   4   Chance Ricca           M     K     5   0:12:33.7   0:04:30.2   0:04:03.6   0:03:59.9   
   5   Christian Jones        M     K     5   0:12:50.7   0:04:17.9   0:04:08.5   0:04:24.3   
   6   Emmett Sanders         M     K     6   0:13:14.6   0:04:14.6   0:04:28.1   0:04:31.9   
   7   Francisco Alvarez      M     K     6   0:13:37.9   0:04:35.6   0:04:28.7   0:04:33.6   
   8   Tyler Johnson          M     K     6   0:13:55.4   0:04:33.1   0:04:41.5   0:04:40.8   
   9   Logan Murray           M     K     6   0:14:21.9   0:05:43.3   0:04:17.1   0:04:21.5   
  10   Logan Seymour          M     K     6   0:16:26.7   0:05:52.1   0:05:15.6   0:05:19.0   


The following runners missed at least one event.

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
       Fherco Adauro          M     P     4           -   0:05:35.2   0:04:50.4           -   
       Spencer Aldridge       M     P     2           -           -   0:08:25.6           -   
       Jack Batterson         M     P     3           -   0:06:38.2   0:06:26.7           -   
       Aydon Chrispen         M     P     4           -   0:05:41.8           -   0:06:59.5   
       Jonas Crolley          M     P     1           -           -   0:13:00.0           -   
       Brian Cuevos           M     P     5           -   0:05:00.8   0:04:51.1           -   
       Caden East             M     P     5           -           -   0:05:10.3           -   
       Wyatt Fairbanks        M     K     5           -           -   0:04:08.0           -   
       Lincoln Glazebrook     M     P     3           -           -   0:07:23.2           -   
       Turner Glazebrook      M     K     6           -           -   0:04:52.1           -   
       Rafael Gomez           M     P     4           -   0:06:09.4           -           -   
       Keegan Hale            M     P     2           -   0:07:54.7   0:07:59.3           -   
       Jacob Hogan            M     K     6           -           -   0:05:56.0           -   
       Nicholas Huger         M     P     5           -           -   0:05:11.7           -   
       David Hurst            M     K                 -           -   0:03:58.3           -   
       Aidan Janney           M     P     5           -   0:06:21.5   0:05:50.4           -   
       Alexander Kelley       M     P     5           -           -   0:05:04.9   0:05:40.5   
       Hunter Kelley          M     P     5           -           -   0:04:53.9   0:04:48.8   
       Thomas Kiemel          M     P     3           -           -   0:05:48.3           -   
       Owen Langer            M     K     6           -   0:04:28.1           -           -   
       Evan Lawrentz          M     P     3           -   0:06:23.4   0:07:21.1           -   
       Joseph Lepire          M     K     6           -   0:04:49.7   0:05:00.9           -   
       Giles Lewis            M     K     5           -   0:04:08.4   0:03:51.9           -   
       Gavin Lohnes           M     P     4           -           -   0:05:30.7           -   
       Julian Malkin          M     P     5           -           -           -   0:04:55.6   
       Isaac Martinez         M     P     4           -           -   0:05:16.7           -   
       Zephur Miller          M     P     4           -           -   0:04:26.8           -   
       Kyle Newcomb           M     P     5           -           -           -   0:05:04.8   
       Kian O'Boyle           M     P     5           -   0:05:50.8           -           -   
       Collin Orvin           M     P     2           -   0:08:19.1           -           -   
       Jacob Pepe             M     P     2           -           -           -   0:07:51.2   
       Michael Pepe           M     P     4           -           -           -   0:06:07.7   
       Connor Siebert         M     P     2           -           -   0:06:52.7           -   
       Elijah Siebert         M     K     6           -           -   0:04:40.6           -   
       Jaden Spicer           M     P     5           -   0:06:16.0   0:06:32.9           -   
       Charlie Stevens        M     P     3           -   0:08:09.3   0:07:36.1           -   
       Henry Stevens          M     P     4           -           -   0:05:11.5           -   
       Miles Wagner           M     K     5           -           -   0:04:29.5           -   
       Eric Warren            M     P     5           -   0:05:25.2           -           -   
       Hunter Wilson          M     P     3           -           -   0:07:33.3           -   

--------------------------------------------------------------------------------------------

                Series Results -- Girls Pre-School & Kindergarten -- 0.5 Mile                


Pre-School Female Finishers

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
   1   Andrea Torres          F     P     4   0:13:52.4   0:04:38.9   0:04:28.1   0:04:45.4   
   2   Baisly Lovejoy         F     P     3   0:15:49.1   0:05:37.4   0:04:54.5   0:05:17.2   
   3   Sydney Hill            F     P     4   0:16:12.4   0:05:35.8   0:05:06.9   0:05:29.7   
   4   Hannah Eckart          F     P     4   0:16:54.6   0:05:55.4   0:05:33.7   0:05:25.5   
   5   Shirleyanne Taylor     F     P     5   0:18:35.5   0:06:16.9   0:06:01.1   0:06:17.5   
   6   Piper Myran            F     P     3   0:22:07.5   0:07:46.7   0:07:16.6   0:07:04.2   

Kindergarten Female Finishers

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
   1   Olivia Novy            F     K         0:12:45.0   0:04:39.6   0:04:00.3   0:04:05.1   
   2   Hope Stark             F     K     5   0:14:07.5   0:04:58.4   0:04:29.7   0:04:39.4   


The following runners missed at least one event.

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
       Alita Alvarez          F     P     2           -           -   0:07:25.1   0:07:03.1   
       Jasmine Anaya          F     P     4           -   0:06:06.1   0:06:02.0           -   
       Donni Athey            F     P     5           -   0:05:12.2   0:05:22.6           -   
       Abigail Batterson      F     P     5           -   0:06:30.3   0:05:28.7           -   
       Lila Blees             F     P     2           -           -   0:07:15.3   0:08:17.2   
       Isabella Flores        F     K     6           -           -   0:04:00.7   0:04:17.9   
       Mahlia Glass           F     K     6           -   0:05:57.6   0:04:42.7           -   
       Makenna Harding-Davis  F     P     3           -           -   0:07:26.5           -   
       Alexis Hartfield       F     K                 -           -           -   0:05:01.4   
       Zoe Hogan              F     P     3           -           -   0:06:35.5           -   
       Aspen Jones            F     P     5           -           -   0:05:05.5   0:04:48.1   
       Madrid Mack            F     P     3           -   0:06:11.3   0:05:49.1           -   
       Jeffifer Martinez      F     P     4           -   0:05:42.7           -   0:05:20.7   
       Reilly O'Boyle         F     P     3           -   0:08:45.4           -           -   
       Christal Orozco        F     P     5           -   0:05:25.1   0:04:34.0           -   
       Clara Orvin            F     K     5           -   0:05:02.1           -           -   
       Corrine Redinger       F     P     4           -           -           -   0:06:04.5   
       Nakiyah Sheppard       F     P     4           -           -   0:05:37.9           -   
       Rachel Simmons         F     K                 -           -           -   0:04:59.8   
       Elena Sparks           F     P     3           -           -   0:07:03.5           -   
       Skylar Stanley         F     K     5           -           -   0:04:52.2           -   
       Asya Starkey           F     P     3           -   0:05:58.9   0:05:16.9           -   
       Kyla Starkey           F     P     4           -   0:06:37.5   0:06:27.9           -   
       Rebecca Ward           F     P     4           -   0:07:35.2   0:08:30.6           -   
       Isabella Wilson        F     K     5           -           -   0:04:52.7   0:05:20.1   
       Aurora Tobey           F     P                 -           -   0:06:32.3           -   

--------------------------------------------------------------------------------------------

                         Series Results -- 1st-2nd Grade -- 0.5 Mile                         


Female Finishers

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
   1   Anna James             F     2     8   0:10:42.0   0:03:43.0   0:03:21.9   0:03:37.1   
   2   Ariana Arenson         F     2     7   0:10:48.0   0:03:38.8   0:03:35.7   0:03:33.5   
   3   Gabrielle Camp-Lagueux F     2     7   0:11:14.7   0:03:48.4   0:03:32.5   0:03:53.8   
   4   Ashley Bertsch         F     1     7   0:11:50.0   0:04:06.4   0:03:52.1   0:03:51.5   
   5   Brianna Eckart         F     2     7   0:11:51.5   0:04:11.8   0:03:47.3   0:03:52.4   
   6   Seyonna Roberts        F     1     7   0:12:44.1   0:04:26.2   0:04:06.6   0:04:11.3   
   7   Erin Murphy            F     2     7   0:12:48.8   0:04:08.9   0:04:33.4   0:04:06.5   
   8   Greta Gilbert          F     1         0:13:28.8   0:04:31.0   0:04:13.2   0:04:44.6   
   9   Nicole Bellingham      F     2     7   0:13:32.7   0:04:25.1   0:04:16.9   0:04:50.7   
  10   Carrington Johnston    F     2         0:13:38.4   0:04:56.2   0:04:14.1   0:04:28.1   
  11   Juliette Trocha        F     1     7   0:13:47.1   0:04:44.4   0:04:32.5   0:04:30.2   
  12   Rebekah Redinger       F     2     8   0:13:55.5   0:04:54.4   0:04:27.0   0:04:34.1   
  13   Keeghan Bauer          F     1     7   0:14:45.4   0:04:42.0   0:04:36.4   0:05:27.0   


Male Finishers

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
   1   Benjamin Swanson       M     2     8   0:08:50.8   0:02:58.5   0:02:55.9   0:02:56.4   
   2   Zachary Polk           M     2     8   0:09:29.8   0:03:12.2   0:03:03.5   0:03:14.1   
   3   Kyle Ellicott          M     2     8   0:10:19.0   0:03:22.3   0:03:25.0   0:03:31.7   
   4   Lexter Lovejoy         M     1     8   0:10:45.8   0:03:32.0   0:03:27.4   0:03:46.4   
   5   Eric Brinks            M     2     8   0:11:02.0   0:03:36.1   0:03:30.5   0:03:55.4   
   6   Gavin Gingrich         M     1     7   0:11:14.1   0:03:49.7   0:04:01.4   0:03:23.0   
   7   Brandon Evers          M     2     7   0:11:32.7   0:03:57.7   0:03:42.0   0:03:53.0   
   8   Matthew Palumbo        M     2     8   0:11:47.4   0:04:18.9   0:03:38.7   0:03:49.8   
   9   Nikolas Brown          M     2     8   0:12:20.8   0:04:12.9   0:04:03.4   0:04:04.5   
  10   Juan Vicencio-Reyes    M     2     7   0:13:05.3   0:04:14.2   0:04:18.4   0:04:32.7   
  11   Nolan Murdock          M     1         0:13:46.5   0:04:48.3   0:04:31.5   0:04:26.7   
  12   Daniel Buono           M     1     7   0:14:35.8   0:04:24.1   0:06:12.9   0:03:58.8   
  13   Julien Trocha          M     1     7   0:16:43.9   0:05:43.6   0:05:21.1   0:05:39.2   


The following runners missed at least one event.

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
       Jules Bursnall         F     1     7           -   0:04:12.2   0:03:56.7           -   
       Connor Charmichael     M     1     7           -           -   0:04:29.9           -   
       Finn Cox               M     2     8           -           -           -   0:03:57.5   
       Luis Cuevas            M     2     8           -   0:03:40.9   0:03:20.8           -   
       Ashleigh Goodwin       F     1     7           -   0:04:15.5   0:03:50.2           -   
       Drew Hartfield         M     2     8           -           -           -   0:03:56.0   
       Benjamin Hogan         M     1     7           -           -   0:04:19.7           -   
       Scott Huger            M     1     7           -           -   0:04:09.6           -   
       Halle Hunziker         F     2     7           -           -   0:03:54.7           -   
       Isabella Janney        F     2     8           -   0:03:55.4   0:03:59.6           -   
       Savian Johnson         M     1     7           -           -   0:04:30.4           -   
       AnnaMaria Jones        F     1     7           -   0:04:07.4           -   0:04:08.7   
       Missy Kishbaugh        F     2     8           -   0:06:00.3   0:06:14.2           -   
       Brooke Klopenstine     F     2     8           -   0:04:36.3           -           -   
       Anna Langer            F     1     7           -   0:05:20.0           -           -   
       Annibel Lewis          F     2     7           -   0:03:59.0   0:03:58.6           -   
       Christopher Montross   M     2     8           -   0:03:30.0           -           -   
       Elizabeth Mulvihill    F                       -           -   0:04:21.2           -   
       Garrett Murdock        M     1     7           -   0:04:52.9           -   0:04:55.0   
       Liberty Ricca          F     2     7           -   0:03:34.9           -   0:03:30.3   
       Christie Scott         F     2     8           -           -   0:04:35.0           -   
       Blake Simmons          M     2                 -           -           -   0:03:35.4   
       Edward Stevens         M     2     8           -   0:04:22.9   0:04:05.5           -   
       Aurora Tobey           F     P                 -           -           -   0:06:00.3   
       Sydney Wagner          F     2     7           -           -   0:04:25.0           -   
       Mitchell Warmingham    M     1     7           -           -   0:05:46.5           -   
       Orion Wilson           M     1                 -           -   0:03:40.4   0:03:54.7   
       Alison Warren          F     2     7           -   0:05:31.7           -           -   

--------------------------------------------------------------------------------------------

                         Series Results -- 3rd-4th Grade -- 1.25 Mile                        


Female Finishers

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
   1   Caitlin McCubbin       F     4     10  0:25:26.2   0:08:47.7   0:08:17.7   0:08:20.8   
   2   Yana Brown             F     4     10  0:26:07.3   0:08:56.9   0:08:41.1   0:08:29.3   
   3   Ashley Polk            F     4     10  0:26:48.2   0:09:15.1   0:08:47.2   0:08:45.9   
   4   Jordan McCubbin        F     4     10  0:26:48.4   0:09:23.7   0:08:44.9   0:08:39.8   
   5   Ally Arenson           F     4     10  0:30:00.3   0:11:02.4   0:09:01.2   0:09:56.7   
   6   Gina Buono             F               0:31:49.4   0:10:55.6   0:10:18.3   0:10:35.5   
   7   Katie Basdekas         F     4     10  0:32:22.4   0:11:21.0   0:10:14.2   0:10:47.2   
   8   Erin Bertsch           F     3     9   0:32:56.0   0:10:51.1   0:11:03.3   0:11:01.6   
   9   Hunter Sanders         F     4     10  0:33:35.0   0:11:22.6   0:11:17.6   0:10:54.8   
  10   Eloise Bellingham      F     4     10  0:35:54.6   0:12:20.6   0:11:25.5   0:12:08.5   
  11   Kearstin Johnston      F     4         0:36:28.2   0:12:24.8   0:11:07.7   0:12:55.7   


Male Finishers

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
   1   Nathan Gipprich        M     3     9   0:25:02.5   0:08:39.2   0:08:12.2   0:08:11.1   
   2   Walker Rudolph         M     3     9   0:25:18.3   0:08:49.1   0:08:16.7   0:08:12.5   
   3   Tristan Camp-Lagueux   M     4     9   0:25:38.2   0:08:39.9   0:08:20.7   0:08:37.6   
   4   Zachary Gerhardt       M     3     8   0:27:24.4   0:09:10.4   0:09:03.0   0:09:11.0   
   5   Evan Owen              M     3     8   0:30:21.2   0:10:09.1   0:10:05.9   0:10:06.2   
   6   Ryne Johnson           M     3     9   0:31:46.5   0:10:44.3   0:10:02.9   0:10:59.3   
   7   Hunter Sherraden       M     4     9   0:33:52.7   0:11:33.2   0:10:38.5   0:11:41.0   
   8   James Trocha           M     3     9   0:34:29.3   0:11:31.9   0:11:02.0   0:11:55.4   


The following runners missed at least one event.

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
       Max Allgood            M     3     9           -   0:10:47.5   0:10:36.9           -   
       Anna Brinks            F     4     10          -           -   0:11:53.6   0:12:45.9   
       Jack Brock             M     3     8           -   0:13:17.9           -   0:13:50.1   
       Lucas Buck             M     4                 -   0:10:11.4   0:09:56.4           -   
       Lewis DeCarolis        M     3     9           -   0:09:38.0           -           -   
       Jensen Delius          F     3     9           -           -   0:11:16.5           -   
       Lauren Lee             F     3     9           -           -   0:10:56.7           -   
       Brooklyn Mack          F     3     9           -   0:10:24.7           -           -   
       Luke Rambo             M     3     9           -           -   0:10:36.0           -   
       Isabella Recca         F     4     9           -   0:12:22.8   0:13:32.5           -   
       Irene Scott            F     4     9           -           -   0:12:40.6           -   
       Sean Shepherd          M     2     7           -   0:14:40.9           -   0:13:51.2   
       Brittany Wagner        F     4     11          -           -   0:15:28.0           -   
       Jacob Warmingham       M     3     9           -           -   0:11:09.7           -   

--------------------------------------------------------------------------------------------

                         Series Results -- 5th-8th Grade -- 1.65 Mile                        


5th-6th Female Finishers

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
   1   McKenna Ramsay         F     5     11  0:33:34.8   0:11:19.0   0:11:01.4   0:11:14.4   
   2   Katie Rainsberger      F     5     10  0:34:30.1   0:11:46.7   0:11:25.1   0:11:18.3   
   3   Emilea Eckart          F     5     10  0:47:13.5   0:15:19.7   0:15:26.2   0:16:27.6   
   4   Rebecca Hurlbert       F     5     11  0:52:12.3   0:17:00.5   0:16:41.2   0:18:30.6   

7th-8th Female Finishers

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
   1   Emily Dingman          F     7     12  0:41:03.3   0:14:14.0   0:13:24.6   0:13:24.7   
   2   Sarah Owen             F     7         0:41:31.2   0:14:08.6   0:13:07.5   0:14:15.1   


5th-6th Male Finishers

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
   1   Zachary Alhamra        M     6     12  0:30:10.5   0:10:12.3   0:09:55.4   0:10:02.8   
   2   Austin Gilbert         M     6         0:34:53.8   0:11:48.7   0:11:28.5   0:11:36.6   
   3   Trevor Von Boeck       M     6     12  0:35:59.6   0:12:07.3   0:12:07.2   0:11:45.1   
   4   Michel Swanson         M     5     11  0:37:16.4   0:12:14.8   0:12:47.5   0:12:14.1   
   5   Colton Sherraden       M     5     11  0:54:46.6   0:17:08.6   0:18:01.9   0:19:36.1   

7th-8th Male Finishers

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
   1   Fritz Gilbert          M     8     14  0:34:15.6   0:11:28.6   0:11:38.1   0:11:08.9   
   2   Andrew Hurlbert        M     7     13  0:37:51.7   0:13:08.7   0:11:57.7   0:12:45.3   
   3   Neil Basdekas          M     8     13  0:44:02.1   0:14:52.5   0:14:11.1   0:14:58.5   


The following runners missed at least one event.

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
       Nick Francis           M     5     11          -   0:13:54.4           -           -   
       Mike Greenbaum         M     5     11          -   0:11:01.3           -           -   
       Sarah Henry            F     6     11          -   0:16:43.2   0:16:58.1           -   
       Mirissa Jarvis         F     5     13          -           -   0:14:10.5           -   
       Doug Klopenstine       M     6     11          -   0:12:17.4           -           -   
       Moy Langer             M     6                 -   0:16:24.9           -           -   
       Nathan Ley             M     5     11          -   0:12:04.7           -   0:11:42.5   
       Jayne Lydiatt          F           11          -           -           -   0:11:19.4   
       Cooper Madison         F     7     13          -           -           -   0:12:52.7   
       Ellie Peters           F           12          -           -           -   0:12:15.4   
       Brie Pipitone          F     5     10          -           -   0:15:46.7   0:17:54.7   
       Haley Polk             F     7     13          -           -           -   0:13:11.5   
       Logan Prater           F     5     11          -   0:15:19.1   0:14:09.9           -   
       Jeremy Radzanowski     M     7     13          -   0:13:55.0   0:12:35.6           -   
       Lance Rambo            M     5     11          -           -   0:12:05.8           -   
       Savannah Steward       F     5                 -           -   0:12:27.3           -   
       Brandon Supernaw       M     7     13          -           -           -   0:09:43.4   
       Michael Trione         M     7     12          -   0:14:51.1   0:14:10.9           -   
       Rory Valentish         M     5     11          -   0:12:44.0           -           -   


  • Gold Sponsor
  • Anderson Family Dental
  • Silver Sponsor
  • BOCO Gear
  • CRC
  • Bronze Sponsor
  • Marcos Pizza
  • RWA
  • AB
  • Bestaway
  • City Rock
  • Advocare