Results 2013 - Race 1

Kokopelli Kids Event #1 Bear Creek Park May 3rd, 2013
These races are presented by: Colorado Running Company Rainsberger Wealth Advisors Aspen Pointe Meyer & Lydiatt Family Dentistry Old Chicago Bestway Disposal ab Orthodontics CityRock The next Kokopelli Kids Trail Series race is on Friday, May 11th at 5:30 PM. Please pick up a new number for your child at the registration table. If you have questions about the results, please fire off an e-mail to Dave Sorenson at RaceResults@pprrun.org If you have other questions about the event, please contact the race director, Lisa Rainsberger, at 337-2737. 183 Total Finishers

    Race #1  -- 1/2 Mile -- Pre-School Girls -- 20 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Jordan Banta           0:03:59.7   F     P          192
   2   Lucy Trunnell          0:04:04.0   F     P          725
   3   Evelyn Secker          0:04:55.3   F     P          700
   4   Lia Parks              0:05:10.4   F     P          693
   5   Eiley Mason            0:05:14.8   F     P          746
   6   Angie Billings         0:05:38.8   F     P           49
   7   Riley Huebner          0:05:47.2   F     P          661
   8   Margaux Kollman        0:05:48.2   F     P          670
   9   Anna Fedorra           0:05:58.0   F     P           88
  10   Molly Barrett          0:05:58.9   F     P          193
  11   Magnolia Babcock       0:06:04.2   F     P          167
  12   Lily Dorpinghaus       0:06:05.5   F     P            8
  13   Karissa Miller         0:06:07.1   F     P          682
  14   Payton Rowe            0:06:09.4   F     P          107
  15   Langley Foster         0:06:11.8   F     P          738
  16   Jessica Sandusky       0:06:13.8   F     P           83
  17   Laurel Curtis          0:07:03.1   F     P          737
  18   Kira Howe              0:07:28.8   F     P           84
  19   Hayden Thompson        0:08:21.2   F     P          720
  20   Olivia Shearer         0:10:32.8   F     P          703


---------------------------------------------------------------


    Race #2  -- 1/2 Mile -- Pre-School Boys -- 26 Finishers

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Pax Jones              0:03:59.1   M     P           24
   2   Carson Leppert         0:04:19.1   M     P          671
   3   Lev Farmiga            0:04:28.5   M     P          600
   4   Connor Top             0:04:29.7   M     P          721
   5   Aiden LeRoux           0:04:34.9   M     P          750
   6   Jackson Smetana        0:04:37.2   M     P           65
   7   Walt Cameron           0:04:41.1   M     P          234
   8   Andrew Cordova         0:04:47.9   M     P          246
   9   Aiden Enterman         0:05:06.5   M     P          594
  10   Javier Hernandez       0:05:13.6   M     P          739
  11   Koda Nicholas          0:05:14.6   M     P          733
  12   Ethan Parafiniuk       0:05:21.2   M     P          691
  13   Kai Vigil              0:05:24.7   M     P          728
  14   Sawyer Carlson         0:05:27.7   M     P          242
  15   Evan George            0:05:35.2   M     P           93
  16   Sam Hodge              0:05:42.4   M     P           28
  17   Beau Shenuk            0:05:48.1   M     P          704
  18   Sam Secker             0:05:51.3   M     P          701
  19   Lucca Tumbush          0:05:51.8   M     P          727
  20   Jack Ryan              0:05:57.9   M     P          698
  21   Alex Gorgas            0:05:59.1   M     P          643
  22   Talon Hill             0:06:14.4   M     P           90
  23   Cameron Lorck          0:06:58.0   M     P           32
  24   Sebastin Estrade       0:07:24.1   M     P          109
  25   Luke Cupples           0:08:13.7   M     P          264
  26   Brendan Sandusky       0:08:25.7   M     P           8

---------------------------------------------------------------

   Race #3  -- 1/2 Mile -- Kindergarten Girls -- 16 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Molly Babcock          0:03:30.6   F     K          168
   2   Elaine Cross           0:03:41.5   F     K          258
   3   Nahlaya Burns          0:03:59.6   F     K          124
   4   Katherine Lorck        0:04:03.1   F     K           31
   5   Vivian Carmichael      0:04:11.6   F     K          243
   6   Laena Linnenburger     0:04:22.3   F     K          676
   7   Lily Curtis            0:04:27.2   F     K          736
   8   Erin Rodda             0:04:30.4   F     K          748
   9   Olivia Flores          0:04:31.6   F     K          744
  10   Amy Stanciu            0:04:32.8   F     K          709
  11   Colleen Crane          0:04:35.6   F     K            9
  12   Lucia Hernandez        0:04:53.3   F     K          740
  13   Neve Pierce            0:04:59.3   F     K          695
  14   Kaely Graeff           0:05:08.2   F     K          645
  15   Ella Parafiniuk        0:05:23.9   F     K          690
  16   Makayla Coates         0:05:42.7   F     K          244

---------------------------------------------------------------

   Race #4  -- 1/2 Mile -- Kindergarten Boys -- 10 Finishers

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Andrew Ballenger       0:03:32.3   M     K          174
   2   Josh Johnson           0:03:33.5   M     K          742
   3   Abram Twede            0:03:47.2   M     K           40
   4   Nathan Barrett         0:03:56.9   M     K          203
   5   Jacob Pepe             0:04:10.1   M     K           74
   6   Samuel Hawker          0:04:11.8   M     K          655
   7   Wyatt Knutson          0:04:34.1   M     K          668
   8   Reece Shenuk           0:04:41.6   M     K          705
   9   Landon Kollman         0:04:42.0   M     K          669
  10   Braden Buell           0:05:15.9   M     K          222



---------------------------------------------------------------

    Race #5  -- 1/2 Mile -- 1st - 2nd Grade -- 50 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Baisly Lovejoy         0:03:19.6   F     2          130
   2   Delaney Gish           0:03:25.3   F     1          639
   3   Madrid Mack            0:03:31.1   F     2           75
   4   Mia Frater             0:03:32.8   F     1          630
   5   Kaela Rowe             0:03:34.2   F     1          108
   6   Camryn Lindsey         0:03:34.6   F     1          673
   7   Jordis Eichman         0:03:34.8   F     1            1
   8   Brooke Ballenger       0:03:34.9   F     2          178
   9   Elise Freezer          0:03:37.1   F     2          633
  10   Abby Hammond           0:03:38.5   F     1          651
  11   Daisy Hodsdon          0:03:45.0   F     1          658
  12   Sofia Dickerman        0:03:46.5   F     1          592
  13   Carolyn Mason          0:03:48.1   F     1          747
  14   Isabella Amarena       0:03:49.0   F     1          139
  15   Kirstyn Stanciu        0:03:59.6   F     1          710
  16   Zoey Garn              0:04:01.4   F     2          635
  17   Sage Nicholas          0:04:03.9   F     1          734
  18   Kate Smetarc           0:04:04.3   F     1           54
  19   Geneva Williams        0:04:06.0   F     1          730
  20   Mia-Catalin Nelson     0:04:08.3   F     2          684
  21   Amelia Echols          0:04:13.0   F     2           25
  22   Reilly O'Boyle         0:04:17.2   F     1          689
  23   Ella Dorpinghaus       0:04:32.4   F     1            4
  24   Aurianna Hill          0:04:37.0   F     1          657
  25   Enchantra Goemmer      0:04:38.1   F     1          641
  26   Sarah Cordova          0:05:03.4   F     1          247
  27   Ann Grumann            0:05:19.0   F     2          650
  28   Madison Huebner        0:05:22.5   F     1          660

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Jerry Lydiatt          0:03:00.0   M     2          129
   2   Matthew Edwards        0:03:04.6   M     1          593
   3   Rainer Farmiga         0:03:16.5   M     2          606
   4   Landon Slykuis         0:03:20.6   M     1          707
   5   Bruce Bredder          0:03:23.1   M     1           91
   6   Luke DePeppe           0:03:27.5   M     1          265
   7   Jack Batterson         0:03:29.3   M     1          213
   8   Cody Leppert           0:03:33.7   M     2          672
   9   Andrew Reposa          0:03:37.5   M     1          697
  10   Kaiden Carlson         0:03:39.0   M     1          239
  11   Nick DePeppe           0:03:43.6   M     1          269
  12   Liam Linnenburger      0:03:47.0   M     2          677
  13   Will Weinstein         0:04:00.1   M     2           13
  14   Noah Soyk              0:04:11.5   M     1          708
  15   Andrew Corson          0:04:11.8   M     1          251
  16   Lincoln Glazebrook     0:04:14.2   M     1          640
  17   Michael Pepe           0:04:18.3   M     2           71
  18   Gus Cameron            0:04:19.6   M     1          223
  19   Cobin Grosjean         0:04:39.3   M     1          649
  20   Davanta Pruiett        0:04:56.2   M     1          127
  21   Cole Hardin            0:05:02.0   M     2          652
  22   Brady Graeff           0:05:36.8   M     1          644


---------------------------------------------------------------

    Race #6  -- 1.3 Mile -- 3rd - 4th Grade -- 38 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Hope Stark             0:08:17.4   F     3          711
   2   Emma Lindsey           0:09:11.6   F     3          674
   3   Ellie Linnenburger     0:09:13.8   F     4          675
   4   Theodosia Babcock      0:09:30.7   F     3          173
   5   Abigail Batterson      0:09:55.6   F     3          208
   6   Kate Twede             0:09:57.7   F     3           39
   7   Sisika Farmiga         0:10:07.7   F     4          607
   8   Isabella Flores        0:10:18.0   F     4          743
   9   Sophia Bredder         0:10:29.8   F     3           92
  10   Morgan Williams        0:10:31.5   F     4          745
  11   Joli Greenhouse        0:11:01.1   F     4          648
  12   Rachel Manning         0:11:08.1   F     4           12
  13   Sophie Trunnell        0:11:41.5   F     3          726
  14   Aspen Jones            0:11:42.6   F     3           21
  15   Audra Frickey          0:11:44.1   F     3           41
  16   Katie Parks            0:11:47.7   F     3          692
  17   Laurel Williams        0:12:19.3   F     3          732
  18   Katherine Miller       0:12:25.7   F     4          683
  19   Brooke Miller          0:12:29.5   F     4          681
  20   Emma Simon             0:12:30.1   F     4          138
  21   Brooklynn Cassens      0:13:01.3   F     4           37
  22   Cherelle Freeman       0:17:46.2   F     3          632

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Erik LeRoux            0:08:06.9   M     3          749
   2   Jack Blees             0:08:13.4   M     4          214
   3   Caelin Tredoux         0:08:51.4   M     5          724
   4   Tony Breglio           0:08:51.9   M     4          216
   5   Seth Busche            0:09:05.2   M     4            3
   6   Jackson Hawker         0:09:18.4   M     4          654
   7   Evan Slavens           0:09:33.6   M     4          706
   8   Connor Frickey         0:09:41.3   M     3           42
   9   Philip Ulrich          0:09:53.1   M     4           53
  10   Luke Brobin            0:10:20.1   M     4          219
  11   Zachary Frater         0:10:34.2   M     3          631
  12   Kian O'Boyle           0:10:47.4   M     3          688
  13   Beau Hogaboom          0:11:43.7   M     3          659
  14   Braden Abbs            0:13:13.6   M     3          118
  15   Daniel Tassey          0:16:38.1   M     4          715
  16   Silas Gardette         0:18:06.2   M     3          634


---------------------------------------------------------------

    Race #7  -- 1.7 Mile -- 5th - 8th Grade -- 23 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Chantae Steele         0:10:37.9   F     6          712
   2   Jessica Juedtke        0:11:08.8   F     6          135
   3   Erin Percy             0:12:21.4   F     7          694
   4   Chloe Cassens          0:12:36.3   F     7           36
   5   Grace Babcock          0:12:37.6   F     5          145
   6   Jensen Enterman        0:12:49.9   F     5          598
   7   Anna Dunn              0:14:12.8   F     5           43
   8   Jenna Greenhouse       0:18:01.4   F     5          647
   9   Noah Beth Niko         0:20:19.1   F     6          687
  10   Jade Hardin            0:20:54.9   F     5          653
  11   Alycia Newkirk         0:23:45.4   F     7          685

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Calvin Banta           0:10:44.5   M     6          191
   2   Noah Trautner          0:11:10.2   M     5          722
   3   Ethan Abbs             0:11:21.0   M     5          128
   4   Sammy Schemann         0:11:37.1   M     6          699
   5   Maxx Seminario         0:11:49.7   M     6          702
   6   Seth Reese             0:12:00.1   M     7          741
   7   Will Travis            0:13:28.9   M     6          723
   8   Nicholas Alba          0:13:33.4   M     5          137
   9   Deion Guthmiller       0:14:32.5   M     5          735
  10   Blake Lubich           0:14:47.8   M     5          679
  11   Anthony Newkirk        0:20:20.3   M     8          686
  12   Tyler Kaufman          0:20:35.3   M     6          667
  • Gold Sponsor
  • Anderson Family Dental
  • Silver Sponsor
  • BOCO Gear
  • CRC
  • Bronze Sponsor
  • Marcos Pizza
  • RWA
  • AB
  • Bestaway
  • City Rock
  • Advocare