Results 2012 - Race 1


                           Kokopelli Kids Trail Series
                                    Event #1
                                 Bear Creek Park
                                  May 4th, 2012

These races are presented by:

Colorado Running Company
Rainsberger Wealth Advisors
Meyer & Lydiatt Family Dentistry
Old Chicago
Bestway Disposal
ab Orthodontics

The next Kokopelli Kids Trail Series race is on Friday, May 11th at 5:30 PM.
Please pick up a new number for your child at the registration table.

If you have questions about the results, please fire off an e-mail to
Dave Sorenson at RaceResults@pprrun.org

If you have other questions about the event, please contact the
race director, Lisa Rainsberger, at 337-2737.


170 Total Finishers

    Race #1  -- 1/2 Mile -- Pre-School Girls -- 27 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Molly Babcock          0:03:54.6   F     P     5      9
   2   Lola Neely             0:04:22.1   F     P     5    100
   3   Madison Wagner         0:04:27.3   F     P     4    143
   4   Madeline Moore         0:04:31.1   F     P     4     99
   5   Jordan Banta           0:04:35.7   F     P     4     13
   6   Sofia DiGerlando       0:04:52.2   F     P          157
   7   Rori Koskined          0:04:53.8   F     P     5     83
   8   Ahtima Stockinger      0:04:55.9   F     P     5    132
   9   Lucy Trunnell          0:04:56.8   F     P     4    138
  10   Erin Rodda             0:05:28.3   F     P          188
  11   Ella Parafiniuk        0:05:40.1   F     P     5    106
  12   Kaely Graeff           0:05:41.5   F     P          181
  13   Neve Pierce            0:05:43.0   F     P          155
  14   Lucia Hernandez        0:05:46.9   F     P     5    163
  15   Olivia Flores          0:05:52.5   F     P          193
  16   Stella Tussey          0:05:53.5   F     P          173
  17   Addison Gasmire        0:05:58.7   F     P          189
  18   Aubrey Buttenwieser    0:06:03.4   F     P          162
  19   Davi Broyer            0:06:11.8   F     P     4     26
  20   Eily Mason             0:06:32.0   F     P          154
  21   Clare Jones            0:06:35.3   F     P     3     74
  22   Riley Huebner          0:06:43.3   F     P     4     67
  23   Angie Billings         0:06:44.7   F     P          169
  24   Nahlaya Burns          0:06:50.7   F     P     5     32
  25   Payton Rowe            0:06:53.9   F     P     4    115
  26   Sophie Reed            0:07:30.0   F     P     5    112
  27   Molly Barrett          0:11:40.0   F     P     2    149

---------------------------------------------------------------

    Race #2  -- 1/2 Mile -- Pre-School Boys -- 22 Finishers

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Connor Lopez           0:04:00.5   M     P     5     90
   2   Paxton Jones           0:04:51.6   M     P          175
   3   Travis Collier         0:04:56.9   M     P     4     38
   4   Carson Leppert         0:04:59.8   M     P     4     86
   5   Benjamiin Taylor       0:05:01.7   M     P     5    135
   6   Jacob Pepe             0:05:03.7   M     P          177
   7   Carter Pederson        0:05:08.5   M     P     5    108
   8   Brody Mauch            0:05:38.5   M     P     4     95
   9   Braden Buell           0:05:45.9   M     P     4     31
  10   Justin Bennett         0:06:22.5   M     P     3     19
  11   Javier Hernandez       0:06:29.7   M     P     2    164
  12   Spencer Koller         0:06:42.0   M     P     4     81
  13   Nathan Barrett         0:06:45.3   M     P     5    148
  14   Alexander Klaus        0:06:47.5   M     P     5     78
  15   Jonas Crolley          0:06:47.9   M     P     4     42
  16   Beau Shenuk            0:06:52.1   M     P     3    124
  17   Jack Ryan              0:07:02.7   M     P          167
  18   Cal Tussey             0:07:10.8   M     P          174
  19   Sawyer Carlson         0:07:13.6   M     P          186
  20   Luke Cupples           0:07:44.4   M     P     2     44
  21   Jaya McKeown           0:08:23.1   M     P          150
  22   Logan Klaus            0:08:40.0   M     P     2     79

---------------------------------------------------------------

   Race #3  -- 1/2 Mile -- Kindergarten Girls -- 13 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Mia Frater             0:03:42.6   F     K     6     54
   2   Tatum Elmore           0:03:50.9   F     K     6     52
   3   Kaela Rowe             0:03:51.7   F     K     6    114
   4   Anneka Sedelmyer       0:03:56.4   F     K     7    118
   5   Abby Hammond           0:04:02.3   F     K     6     62
   6   Carolyn Mason          0:04:22.1   F     K          153
   7   Ellia Mae Maready      0:04:23.0   F     K     5     93
   8   Ava Amsden             0:04:32.7   F     K     5      3
   9   Madison Huebner        0:04:35.1   F     K     6     66
  10   Megan Sullivan         0:04:37.2   F     K          166
  11   Lila Blees             0:04:44.5   F     K     5     21
  12   Isabella Olivarez      0:04:57.6   F     K     5    104
  13   Sofia Dickerman        0:05:20.2   F     K     6     49


---------------------------------------------------------------

   Race #4  -- 1/2 Mile -- Kindergarten Boys -- 18 Finishers

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Matthew Edwards        0:03:24.3   M     K     6     51
   2   Luke DePeppe           0:03:48.0   M     K     6     47
   3   Mason Seminario        0:03:58.8   M     K     6    119
   4   Jack Batterson         0:04:01.3   M     K     6     16
   5   Nick DePeppe           0:04:02.7   M     K     6     48
   6   Brad Starkey           0:04:03.5   M     K          160
   7   Bruce Breddar          0:04:10.5   M     K          194
   8   Ryder Simon            0:04:12.5   M     K     5    190
   9   Andrew Corson          0:04:14.8   M     K     5     41
  10   Nathan Lessard         0:04:25.1   M     K     5    170
  11   Keegan Hale            0:04:25.7   M     K     5     60
  12   Tyler Pederson         0:04:36.0   M     K     6    109
  13   Kaiden Carlson         0:04:42.1   M     K           36
  14   Braden Graeff          0:04:47.4   M     K     6     56
  15   Reece Shenuk           0:05:01.1   M     K     5    125
  16   Trezden Koller         0:05:03.0   M     K     6     82
  17   Bryce Buttenwieser     0:05:23.8   M     K     6    161
  18   Sam Hawker             0:06:01.6   M     K     4     64


---------------------------------------------------------------

    Race #5  -- 1/2 Mile -- 1st & 2nd Grade -- 38 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Hope Stark             0:03:09.2   F     2     8    130
   2   Thea Babcock           0:03:14.5   F     2     8     10
   3   Alexandra Chandler     0:03:21.6   F     2     8     37
   4   Zachary Frater         0:03:29.8   F     2     8     55
   5   Elizabeth Moore        0:03:37.2   F     1     7     98
   6   Sophia Breddar         0:03:40.3   F     2          195
   7   Kate Sever             0:03:44.0   F     2     7    192
   8   Aspen Jones            0:03:46.3   F     2          185
   9   Sophie Trunnell        0:03:46.9   F     2     7    139
  10   Brooke Ballenger       0:03:48.3   F     1     7     11
  11   Abigail Batterson      0:03:48.8   F     2     8     15
  12   Baisly Lovejoy         0:03:51.8   F     1          184
  13   Leanna Allen           0:03:58.2   F     2     7      2
  14   Malia Amsden           0:04:00.9   F     2     7      4
  15   Lauren Boutelle        0:04:09.0   F     1          159
  16   Alexa Simon            0:04:09.7   F     1     7    191
  17   Amber Taylor           0:04:11.0   F     1     6    134
  18   Katie Parks            0:04:19.9   F     2     7    107
  19   Heather Taylor         0:04:27.5   F     2     8    136
  20   Stephanie Koll         0:04:56.9   F     1     6     80
  21   Katie Lamberton        0:05:19.3   F     2     8     84
  22   Kristie Lamberton      0:05:29.8   F     1     6     85
  23   Sophia Hyman           0:05:50.8   F     1     6     68

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Jerry Lydiatt          0:03:07.7   M     1     7     92
   2   Zephry Miller          0:03:09.5   M     1     7    180
   3   Bode Blohm             0:03:28.0   M     2     8     22
   4   Gavin Lopez            0:03:28.7   M     2     8     91
   5   Taylor Wagner          0:03:34.0   M     2          144
   6   Nick Thayer            0:03:34.5   M     2     8    137
   7   Michael Pepe           0:03:52.9   M     1          178
   8   Alex Sedelmyer         0:03:56.9   M     2     9    117
   9   Cody Leppert           0:03:59.0   M     1     6     87
  10   Matthew Lessard        0:03:59.9   M     2     8    171
  11   Adam Delarn            0:04:11.5   M     2          165
  12   Riley Shearer          0:04:53.2   M     1     8    123
  13   Austin Courson         0:05:03.0   M     1     6    187
  14   Joseph Olivarez        0:05:41.0   M     2     8    105
  15   Gabriel Broyer         0:06:30.9   M     2     7     28


---------------------------------------------------------------

    Race #6  -- 1.25 Mile -- 3rd & 4th Grade -- 25 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Grace Babcock          0:09:55.3   F     4    10      8
   2   Aria Schleiker         0:10:46.7   F     4          176
   3   Savannah Blohm         0:10:49.0   F     4     9     23
   4   Anna Dunn              0:10:51.6   F     4    10     50
   5   Seyonna Lovejoy        0:11:27.8   F     4          182
   6   Jordi Broyer           0:11:32.8   F     3     8     29
   7   Mollie Roden           0:11:56.8   F     3     9    113
   8   Erin Starkey           0:12:08.8   F     3          152
   9   Isabella Flores        0:12:09.2   F     3     9    215
  10   Katherine Miller       0:13:16.0   F     3     9     96
  11   Denali Broyer          0:13:26.6   F     4     9     27
  12   Lily Delaney           0:14:30.7   F     3     8     46
  13   Brooke Ashbridge       0:14:33.9   F     3     9      7
  14   Aurea Lopez            0:14:48.8   F     3     9     89

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Ian Rainsberger        0:08:45.9   M     4    10    110
   2   Jack Blees             0:09:05.0   M     3     9     20
   3   Lukas Kellione         0:09:17.0   M     4    10     75
   4   Justin Banta           0:09:37.0   M     4     9     14
   5   Ethan Abbs             0:09:43.4   M     4    11      1
   6   Caleb Boutelle         0:09:49.1   M     3          158
   7   Seth Busche            0:10:04.8   M     3          151
   8   Nicholas Alba          0:10:10.0   M     4          156
   9   Jackson Hawker         0:10:35.2   M     4     9     63
  10   Philip Ulrich          0:10:47.9   M     3     9    140
  11   Andrew Moore           0:12:34.2   M     3     9     97

---------------------------------------------------------------

    Race #7  -- 1.65 Mile -- 5th - 8th Grade -- 27 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Katie Rainsberger      0:09:54.8   F     8    13    111
   2   Chantae Steele         0:10:53.4   F     5    10    131
   3   Kayli Tabares          0:10:57.5   F     6    12    133
   4   Ally Arenson           0:12:40.6   F     7    13      5
   5   Ariana Arenson         0:13:01.6   F     5    10      6
   6   Alexis Haak            0:13:18.2   F     8           58
   7   Jane Webber            0:13:42.6   F     8    14    145
   8   Jalynn Tabares         0:13:43.7   F     5          172
   9   Gabrielle Camp-Lagreux 0:14:41.1   F     5    10     33
  10   Torre Blohm            0:14:46.4   F     5    10     24
  11   Nicole Bellingham      0:14:52.2   F     5    10     18
  12   Hannah Lewis           0:15:14.3   F     5    11     88
  13   Michaela Broyer        0:15:14.9   F     7    13     30
  14   Hadley Jason           0:15:17.9   F     5    10     69
  15   Eloise Bellingham      0:15:29.5   F     7    13     17
  16   Clarissa Hickam        0:15:33.2   F     8          168
  17   Emma Seibert           0:16:07.5   F     6          179
  18   Jasmine Wilkerson      0:17:07.5   F     5    10    147

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Calvin Banta           0:10:53.8   M     5    11     12
   2   Tristan Camp-Lagreux   0:11:24.7   M     7    12     34
   3   Samuel Schemann        0:11:48.1   M     5    11    116
   4   Christopher Nix        0:11:53.5   M     5    11    101
   5   Maxx Seminario         0:12:19.5   M     5    10    120
   6   Lexter Lovejoy         0:12:42.8   M     5          183
   7   Victor Haak            0:13:26.2   M     5           59
   8   Jakob West             0:14:25.6   M     5    10    146
   9   Sam Brown              0:15:45.2   M     6    13     25

  • Gold Sponsor
  • Anderson Family Dental
  • Silver Sponsor
  • BOCO Gear
  • CRC
  • Bronze Sponsor
  • Marcos Pizza
  • RWA
  • AB
  • Bestaway
  • City Rock
  • Advocare