Results 2011 - Race 1


                                 Kokopelli Kids
                                    Event #1
                                Beara Creek Park
                                   May 6, 2011

These races are presented by:

Boulder Running Company,
Rainsberger Wealth Advisors,
Meyer & Lydiatt Family Dentistry,
Old Chicago,
Bestway Disposal,
ab Orthodontics

The next Kokopelli Kids Trail Series race is on Friday, May 13th at 5:30 PM.
Please pick up a new number for your child at the registration table.

If you have questions about the results, please fire off an e-mail to
Dave Sorenson at DavidSorenson@msn.com

If you have other questions about the event, please contact the
race director, Lisa Rainsberger, at 337-2737.

182 Total Finishers

---------------------------------------------------------------

Race #1  -- 1/2 mile -- Pre-School Boys -- 26 Finishers

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Matthew Edwards        0:03:57.8   M     P          116
   2   Jack Ross              0:04:12.2   M     P          144
   3   Patrick Keenan         0:04:25.0   M     P          140
   4   Justin Chabot          0:04:27.6   M     P          167
   5   Alan Nicholson         0:04:28.7   M     P           17
   6   Payton Williams        0:04:29.6   M     P           68
   7   Cameron Williams       0:04:35.9   M     P           69
   8   Blake Nestor           0:04:43.4   M     P            6
   9   Jack Batterson         0:04:48.6   M     P           26
  10   Thomas Kiemel          0:04:55.9   M     P           54
  11   Abram Twede            0:05:11.0   M     P          148
  12   Keegan Hale            0:05:15.1   M     P          122
  13   Mason Seminario        0:05:17.9   M     P          133
  14   Jacob Pepe             0:05:18.9   M     P          171
  15   Carter Kirkpatrick     0:05:27.4   M     P          136
  16   Charlie Stevens        0:05:29.1   M     P          168
  17   Bryce Buttenwieser     0:05:34.9   M     P          123
  18   Nathan Barrett         0:05:46.4   M     P          155
  19   Noah Flack             0:05:47.8   M     P           62
  20   Paxton Jones           0:05:50.4   M     P          147
  21   William Roberts        0:05:55.5   M     P           98
  22   Benjamin Harvey        0:06:40.0   M     P          173
  23   Justus Schnakenberg    0:07:42.9   M     P           41
  24   Jack Ryan              0:08:36.1   M     P          129
  25   Payton Rowe            0:09:16.9   M     P          120

---------------------------------------------------------------

    Race #2  -- 1/2 mile -- Pre-School Girls -- 26 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Mia Frater             0:04:21.4   F     P           57
   2   Delaney Gish           0:04:23.0   F     P          100
   3   Kaela Rowe             0:04:30.1   F     P          119
   4   Ellia Mae Maready      0:04:36.7   F     P           89
   5   Sabrina Morin          0:04:40.1   F     P          186
   6   Molly Babcock          0:04:41.0   F     P           84
   7   Grace Mehall           0:04:42.6   F     P           67
   8   Ava Amsden             0:04:44.7   F     P           10
   9   Sofia Dickerman        0:04:46.1   F     P            5
  10   Sofia Di Gerlando      0:05:03.3   F     P           42
  11   Makena Farrell         0:05:20.7   F     P           70
  12   Madison Huebner        0:05:27.1   F     P           94
  13   August Ricca           0:05:42.3   F     P          193
  14   Madison Wager          0:05:44.7   F     P          112
  15   Olivia Flores          0:05:49.1   F     P          175
  16   Madeline Moore         0:06:00.6   F     P          181
  17   Maddie Moore           0:06:01.5   F     P           28
  18   Samara Vogt            0:06:05.0   F     P          139
  19   Lila Blees             0:06:11.0   F     P           58
  20   Erin Rodda             0:06:39.6   F     P          187
  21   Neve Pierce            0:06:52.8   F     P          126
  22   Aubrey Buttenwieser    0:06:55.8   F     P          124
  23   Chloe Moore            0:07:28.7   F     P           29
  24   Sarah Uhlinger         0:08:40.5   F     P          165
  25   Riley Huebner          0:08:46.0   F     P           95
  26   Riley DeLoach          0:09:37.3   F     P          166

---------------------------------------------------------------

      Race #3  -- 1/2 mile -- Kindergarten -- 24 Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Elizabeth Moore        0:04:14.9   F     K          182
   2   Baisly Lovejoy         0:04:23.8   F     K          105
   3   Madrid Mack            0:04:24.6   F     K          164
   4   Lauren Boutelle        0:04:26.0   F     K          156
   5   Paige Wescott          0:04:28.4   F     K          188
   6   Sydney Hill            0:04:29.3   F     K           49
   7   Elle Fogarty           0:04:43.6   F     K          128
   8   Brooke Ballenger       0:04:47.1   F     K          107
   9   Divinity Munson        0:04:52.2   F     K           65
  10   Kristie Lamberton      0:05:33.1   F     K           45
  11   Alana Vogt             0:06:37.8   F     K          138

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Jerry Lydiatt          0:03:25.3   M     K           30
   2   Michael Ruckmich       0:03:56.4   M     K          102
   3   Taylor Wager           0:04:13.6   M     K          111
   4   Rainer Farmiga         0:04:14.4   M     K          145
   5   Charlie Chabot         0:04:22.0   M     K          184
   6   Michael Pepe           0:04:25.1   M     K          172
   7   Isaac Vostatek         0:04:25.6   M     K           61
   8   Adam Munson            0:04:34.6   M     K           64
   9   Michael Mehall         0:04:35.9   M     K           66
  10   Ben Allgood            0:04:39.9   M     K          143
  11   Tyler Blix             0:04:45.3   M     K           34
  12   Cody Leppert           0:04:47.1   M     K           38
  13   Trey Hollister         0:04:48.9   M     K           96
  14   Austin Courson         0:04:59.1   M     K          178


---------------------------------------------------------------

    Race #4  -- 1/2 mile -- 1st & 2nd Grade -- 42 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Hope Stark             0:03:29.9   F     1           15
   2   Isabella Flores        0:03:30.3   F     2          174
   3   Alice Wescott          0:03:40.0   F     2          189
   4   Sisika Farmiga         0:03:44.1   F     2          146
   5   Emma Czohara           0:04:03.1   F     1          153
   6   Abigail Batterson      0:04:07.0   F     1           27
   7   Kate Twede             0:04:12.4   F     1          149
   8   Theodosia Babcock      0:04:13.5   F     1           85
   9   Brooklynn Cassens      0:04:15.3   F     2          150
  10   Aspen Jones            0:04:21.1   F     1           16
  11   Isabel Morin           0:04:36.7   F     1          185
  12   Sophie Trunnell        0:04:39.1   F     1           73
  13   Katie Parks            0:04:40.8   F     1           52
  14   Heather Taylor         0:04:42.0   F     1          135
  15   Malia Amsden           0:04:44.8   F     1            9
  16   Katie Lamberton        0:06:58.5   F     1           44
                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Finnian Gilkes         0:03:05.1   M     2          132
   2   Brody Gish             0:03:11.3   M     2           99
   3   Jack Blees             0:03:14.7   M     2           59
   4   Scott Prieve           0:03:18.5   M     2          118
   5   Vance Maready          0:03:20.0   M     2           88
   6   Miles Seminario        0:03:21.5   M     1          134
   7   Caleb Boutelle         0:03:23.8   M     2          157
   8   Nicholas Thayer        0:03:29.4   M     1          125
   9   Jack Keenan            0:03:31.0   M     2          141
  10   Philip Ulrich          0:03:32.3   M     2          121
  11   Chance Ricca           0:03:37.1   M     2          195
  12   Bode Blohm             0:03:39.3   M     1           24
  13   Jackson Hawker         0:03:39.7   M     2          127
  14   Keith Evers            0:03:40.4   M     1           47
  15   Zachary Frater         0:03:51.4   M     1           56
  16   Andrew Moore           0:03:53.2   M     2          183
  17   William Silsby         0:04:00.1   M     1          200
  18   Tommy Di Gerlando      0:04:03.7   M     1           43
  19   Owen Beute             0:04:06.6   M     2           32
  20   Kolbe Vostatek         0:04:09.0   M     2           60
  21   Gabe Farrell           0:04:11.2   M     1           72
  22   Quinton Bailey         0:04:22.5   M     1            8
  23   Henry Stevens          0:04:28.2   M     1          169
  24   Aidan Janney           0:04:31.6   M     1           11
  25   Natlin Fonner          0:04:33.7   M     3          177
  26   Liam Everett           0:04:43.4   M     2           90


---------------------------------------------------------------

    Race #5  -- 1.25 mile -- 3rd & 4th Grade -- 39 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Chantae Steele         0:07:44.9   F     4           14
   2   Liberty Ricca          0:08:38.0   F     4          194
   3   Isabela Krueck         0:08:41.2   F     3           91
   4   Isabella Janney        0:08:52.2   F     4           12
   5   Grace Babcock          0:09:11.4   F     3           86
   6   Ariana Arenson         0:09:12.8   F     4          114
   7   Savannah Blohm         0:09:51.8   F     3           23
   8   Nicole Bellingham      0:09:56.3   F     4          179
   9   Ashley Bertsch         0:09:58.8   F     3          110
  10   Loren Ruckmich         0:10:02.8   F     3          101
  11   Paige Embaugh          0:10:05.4   F     4          192
  12   Gabrielle Camp-Lagueux 0:10:09.5   F     4            3
  13   Torre Blohm            0:10:10.2   F     4           22
  14   Jessica Hawken         0:10:17.0   F     3           83
  15   Seyonna Lovejoy        0:11:00.5   F     3          104
  16   Rylie Maready          0:11:01.7   F     4           87
  17   Jasmine Wilkerson      0:11:20.2   F     4           97
  18   Jordan McCollum        0:11:46.6   F     3           46

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Calvin Banta           0:08:15.1   M     4          109
   2   Ben Swanson            0:08:19.6   M     4           31
   3   Maxx Seminario         0:08:38.5   M     4           93
   4   Lester Lovejoy         0:08:40.4   M     4          103
   5   Ian Rainsberger        0:08:47.7   M     3            2
   6   Lukas Kellione         0:09:01.3   M     3          199
   7   Alexander Donovan      0:09:01.9   M     3          154
   8   Nikolas Brown          0:09:09.8   M     6          198
   9   Sam Wescott            0:09:42.7   M     3          190
  10   Edward Stevens         0:09:57.5   M     4          170
  11   Kendall RugglesDelgado 0:10:18.4   M     4          158
  12   Eric Brinks            0:10:41.9   M     4          108
  13   Jacob Fonner           0:10:46.3   M     1          176
  14   Zachary Blixt          0:10:51.8   M     3           33
  15   Alexander Czohara      0:11:09.8   M     3          152
  16   Brandon Evers          0:11:17.7   M     4           48
  17   Blake Lubich           0:11:43.8   M     3          106
  18   Raymond Bailey         0:13:43.9   M     4            7
  19   Tyler Munson           0:13:44.8   M     3           63
  20   John Bell              0:14:16.3   M     3          160
  21   Calvin Gilbreath       0:14:54.7   M     4          201


---------------------------------------------------------------

     Race #6  -- 1.65 mile -- 4th-8th Grade -- 25 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Katie Rainsberger      0:10:27.5   F     7           20
   2   Lina Krueck            0:10:38.0   F     6           92
   3   Madeline Alhamra       0:11:12.4   F     6           18
   4   Yana Brown             0:11:57.5   F     6          197
   5   Ally Arenson           0:12:01.5   F     6          113
   6   Shyanne Hawken         0:12:10.2   F     6           82
   7   Brooklyn Mack          0:12:38.3   F     5          161
   8   Chloe Cassens          0:13:36.2   F     5          151
   9   McKenzie Butler        0:13:56.1   F     6           81
  10   Miranda Pedroza        0:15:10.7   F     6           76
  11   Alyssa Mack            0:15:14.3   F                163
  12   Clarissa Hickam        0:15:23.0   F     7          196
  13   Eloise Bellingham      0:16:03.8   F     6          180

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Zachary Alhamra        0:09:27.8   M     8           19
   2   Nathan Gipprich        0:10:24.3   M     5           25
   3   Tristan Camp-Lagueux   0:10:37.1   M     6            4
   4   Sam Wright             0:10:57.2   M     8          130
   5   Thomas Chaston         0:11:21.5   M     5          137
   6   Derek RugglesDelgado   0:12:11.2   M     7          159
   7   Walker Rudolph         0:12:11.7   M     5           71
   8   A.J. Briar             0:12:58.8   M     6           80
   9   Andy Delarm            0:13:50.3   M     6           77
  10   Thomas Marshall        0:13:55.3   M     6           75
  11   Connor McNeil          0:15:18.4   M     7          162
  12   Cody Peterson          0:15:30.1   M     6           78

  • Gold Sponsor
  • Anderson Family Dental
  • Silver Sponsor
  • BOCO Gear
  • CRC
  • Bronze Sponsor
  • Marcos Pizza
  • RWA
  • AB
  • Bestaway
  • City Rock
  • Advocare