Results 2013 - Race 2

Kokopelli Kids Event #2 Bear Creek Park May 10th, 2013
These races are presented by: Colorado Running Company Rainsberger Wealth Advisors Aspen Pointe Meyer & Lydiatt Family Dentistry Old Chicago Bestway Disposal ab Orthodontics CityRock The next Kokopelli Kids Trail Series race is on Friday, May 17th at 5:30 PM. Please pick up a new number for your child at the registration table. If you have questions about the results, please fire off an e-mail to Dave Sorenson at RaceResults@pprrun.org If you have other questions about the event, please contact the race director, Lisa Rainsberger, at 337-2737. 182 Total Finishers

    Race #1  -- 1/2 Mile -- Pre-School Girls -- 22 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Jordan Banta           0:03:55.1   F     P          190
   2   Lucy Trunnell          0:03:58.6   F     P          624
   3   Phoebe Brizic          0:04:12.1   F     P          770
   4   Evelyn Secker          0:04:36.7   F     P          591
   5   Clare Jones            0:05:02.7   F     P          463
   6   Lia Parks              0:05:03.6   F     P          575
   7   Angie Billings         0:05:19.2   F     P          204
   8   Eiley Mason            0:05:25.1   F     P          515
   9   Margaux Kollman        0:05:40.5   F     P          477
  10   Jessica Sandusky       0:05:43.9   F     P          762
  11   Kyle Moerk             0:05:46.5   F     P          763
  12   Magnolia Babcock       0:05:47.6   F     P          175
  13   Payton Rowe            0:05:51.7   F     P          587
  14   Molly Barrett          0:05:53.4   F     P          194
  15   Karissa Miller         0:06:04.2   F     P          523
  16   Langley Foster         0:06:16.2   F     P          274
  17   Abigail Harmon         0:06:18.0   F     P          758
  18   Laurel Curtis          0:06:19.4   F     P          255
  19   Brinly Barnes          0:06:33.5   F     P          784
  20   McKenzie Helton        0:07:26.1   F     P          786
  21   Hayden Thompson        0:07:41.5   F     P          619
  22   Olivia Shearer         0:08:23.9   F     P          597

---------------------------------------------------------------

    Race #2  -- 1/2 Mile -- Pre-School Boys -- 25 Finishers

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Pax Jones              0:04:05.2   M     P          451
   2   Lev Farmiga            0:04:12.7   M     P          271
   3   Walt Cameron           0:04:16.0   M     P          226
   4   Aiden LeRoux           0:04:35.0   M     P          491
   5   Connor Top             0:04:36.4   M     P          620
   6   Ethan Parafiniuk       0:05:09.7   M     P          572
   7   Levi Gerstel           0:05:11.3   M     P          284
   8   Aiden Enterman         0:05:12.8   M     P          267
   9   Javier Hernandez       0:05:22.9   M     P          366
  10   Andrew Cordova         0:05:24.5   M     P          248
  11   Sawyer Carlson         0:05:44.6   M     P          232
  12   Beau Shenuk            0:05:46.0   M     P          599
  13   Jack Ryan              0:05:50.8   M     P          589
  14   Evan George            0:05:52.5   M     P          775
  15   Brendan Sandusky       0:05:53.6   M     P          761
  16   Alex Gorgas            0:05:55.2   M     P          290
  17   Sam Secker             0:05:58.2   M     P          595
  18   Koda Nicholas          0:06:01.1   M     P          536
  19   Justin Bennett         0:06:05.7   M     P          765
  20   Zak Khan               0:06:15.6   M     P          754
  21   Talon Hill             0:06:19.0   M     P          377
  22   Luke Cupples           0:06:25.6   M     P          253
  23   Lucca Tumbush          0:07:27.5   M     P          626
  24   Sebastian Estrada      0:07:35.8   M     P          270
  25   Ollie Petric           0:07:36.4   M     P          772

---------------------------------------------------------------

   Race #3  -- 1/2 Mile -- Kindergarten Girls -- 16 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Molly Babcock          0:03:35.6   F     K          176
   2   Elaine Cross           0:03:43.8   F     K          252
   3   Marison Wagner         0:03:44.4   F     K          781
   4   Kendall Stevens        0:03:59.3   F     K          613
   5   Laena Linnenburger     0:04:27.1   F     K          500
   6   Erin Rodda             0:04:35.1   F     K          586
   7   Ella Parafiniuk        0:04:38.2   F     K          571
   8   Alexa Levine           0:04:40.4   F     K          782
   9   Lucia Hernandez        0:04:40.9   F     K          371
  10   Amy Stanciu            0:04:42.0   F     K          608
  11   Riley Small            0:04:45.2   F     K          774
  12   Kaely Graeff           0:04:45.7   F     K          292
  13   Allison Harmon         0:04:53.7   F     K          757
  14   Neve Pierce            0:05:13.2   F     K          583
  15   Olivia Agbo            0:05:14.1   F     K          771
  16   Makayla Coates         0:05:39.7   F     K          240


---------------------------------------------------------------

   Race #4  -- 1/2 Mile -- Kindergarten Boys -- 15 Finishers

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Josh Johnson           0:03:28.0   M     K          445
   2   Andrew Ballenger       0:03:35.8   M     K          185
   3   Abram Twede            0:03:42.0   M     K          760
   4   Nathan Barrett         0:03:56.3   M     K          199
   5   Samuel Hawker          0:03:57.7   M     K          318
   6   Tyler Willard          0:04:06.3   M     K          768
   7   Jacob Pepe             0:04:14.8   M     K          578
   8   Ashton Buckett         0:04:16.8   M     K          212
   9   Connor Goodman         0:04:26.2   M     K          289
  10   Mitchell Miller        0:04:36.5   M     K          769
  11   Reece Shenuk           0:04:40.2   M     K          601
  12   Landon Kollman         0:04:50.6   M     K          476
  13   Wyatt Knutson          0:04:54.7   M     K          475
  14   Jonas Crolley          0:05:12.3   M     K          756
  15   Braden Buell           0:06:21.0   M     K          217



---------------------------------------------------------------

    Race #5  -- 1/2 Mile -- 1st - 2nd Grade -- 40 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Delaney Gish           0:03:18.5   F     1          286
   2   Jordis Eichman         0:03:30.2   F     1          266
   3   Baisly Lovejoy         0:03:32.8   F     2          502
   4   Camryn Lindsey         0:03:35.1   F     1          492
   5   Brooke Ballenger       0:03:35.4   F     2          186
   6   Daisy Hodsdon          0:03:38.1   F     1          391
   7   Elise Freezer          0:03:40.8   F     2          278
   8   Sofia Dickerman        0:03:41.3   F     1          259
   9   Mia Frater             0:03:45.4   F     1          275
  10   Abby Hammond           0:03:47.8   F     1          299
  11   Kaela Rowe             0:03:51.1   F     1          588
  12   Carolyn Mason          0:03:52.5   F     1          521
  13   Isabella Amarena       0:03:54.7   F     1          161
  14   Zoey Garn              0:04:04.5   F     2          282
  15   Geneva Williams        0:04:05.0   F     1          629
  16   Sage Nicholas          0:04:05.6   F     1          538
  17   Amber Taylor           0:04:07.6   F     2          615
  18   Reilly O'Boyle         0:04:10.2   F     1          559
  19   Kirstyn Stanciu        0:04:12.1   F     1          609
  20   Abigail Gerstel        0:04:13.1   F     1          283
  21   Mia-Catalin Nelson     0:04:23.2   F     2          530
  22   Paige Heek             0:04:44.6   F     1          773
  23   Enchantra Goemmer      0:04:46.8   F     1          288
  24   Aurianna Hill          0:04:48.9   F     1          382
  25   Aleena Khan            0:04:54.3   F     1          755
  26   Sarah Cordova          0:05:42.9   F     1          249

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Matthew Edwards        0:03:08.7   M     1          263
   2   Landon Slykuis         0:03:11.2   M     1          604
   3   Rainer Farmiga         0:03:15.6   M     2          272
   4   Luke DePeppe           0:03:17.8   M     1          256
   5   Jack Batterson         0:03:19.9   M     1          201
   6   Bruce Bredder          0:03:22.2   M     1          206
   7   Kaiden Carlson         0:03:42.3   M     1          231
   8   Liam Linnenburger      0:03:50.3   M     2          499
   9   Andrew Corson          0:03:57.8   M     1          250
  10   Trevor Johnson         0:04:00.3   M     1          443
  11   Will Weinstein         0:04:03.9   M     1          780
  12   Michael Pepe           0:04:11.6   M     2          577
  13   Brady Graeff           0:04:14.3   M     1          291
  14   Gus Cameron            0:06:04.0   M     1          225

---------------------------------------------------------------

    Race #6  -- 1.3 Mile -- 3rd - 4th Grade -- 40 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Hope Stark             0:08:28.6   F     3          610
   2   Ellie Linnenburger     0:09:14.5   F     4          497
   3   Emma Lindsey           0:09:15.0   F     3          493
   4   Theodosia Babcock      0:09:46.3   F     3          177
   5   Sisika Farmiga         0:09:58.8   F     4          273
   6   Kate Twede             0:10:10.8   F     3          759
   7   Abigail Batterson      0:10:11.6   F     3          200
   8   Sophia Bredder         0:10:33.1   F     3          207
   9   Joli Greenhouse        0:10:57.7   F     4          295
  10   Lilly Walsh            0:11:10.0   F     4          628
  11   Aspen Jones            0:11:19.1   F     3          450
  12   Sophie Trunnell        0:11:19.5   F     3          625
  13   Adeline Barnes         0:11:21.0   F     4          783
  14   Emma Simon             0:11:37.4   F     4          602
  15   Brooke Miller          0:11:57.8   F     4          522
  16   Katie Parks            0:12:33.5   F     3          574
  17   Karlee Pinell          0:12:34.0   F     3          787
  18   Katherine Miller       0:12:38.2   F     4          529
  19   Emma Portner           0:12:47.5   F     3          776
  20   Heather Taylor         0:13:02.9   F     3          618
  21   Kade Vaughan           0:13:14.1   F     3          766
  22   Brooklynn Cassens      0:14:39.7   F     4          237
  23   Cherelle Freeman       0:19:59.8   F     3          277

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Erik LeRoux            0:08:06.2   M     3          490
   2   Jack Blees             0:08:35.2   M     4          205
   3   Caelin Tredoux         0:08:43.4   M     5          623
   4   Seth Busche            0:09:00.7   M     4          224
   5   Easton Portner         0:09:16.8   M     3          779
   6   Jackson Hawker         0:09:20.1   M     4          317
   7   Brody Gish             0:09:32.4   M     4          285
   8   Evan Slavens           0:09:40.2   M     4          603
   9   Connor Frickey         0:09:43.6   M     3          280
  10   Zachary Frater         0:10:23.8   M     3          276
  11   Kian O'Boyle           0:10:45.3   M     3          548
  12   Luke Brobin            0:10:50.1   M     4          210
  13   Tony Breglio           0:11:43.3   M     4          209
  14   Braden Abbs            0:12:11.6   M     3          141
  15   Jahiem Williams        0:14:25.5   M     3          751
  16   Jaxon Shaffer          0:14:52.4   M     3          777
  17   Daniel Tassey          0:16:35.1   M     4          614


---------------------------------------------------------------

    Race #7  -- 1.7 Mile -- 5th - 8th Grade -- 24 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Chantae Steele         0:10:34.3   F     6          611
   2   Jessica Juedtke        0:11:24.7   F     6          464
   3   Erin Percy             0:12:24.9   F     7          582
   4   Chloe Cassens          0:12:25.4   F     7          236
   5   Grace Babcock          0:12:30.0   F     5          162
   6   Jensen Enterman        0:12:35.8   F     5          268
   7   Jenna Greenhouse       0:17:34.8   F     5          294
   8   Reed Vaughan           0:17:49.9   F     5          767
   9   Alycia Newkirk         0:19:08.6   F     7          534
  10   Kelsey Stevens         0:19:13.7   F     5          612
  11   Lauren Barnes          0:19:35.2   F     7          785

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Tristan Camp-Lagreux   0:10:16.1   M     8          230
   2   Calvin Banta           0:10:56.4   M     6          187
   3   Ethan Abbs             0:11:00.1   M     5          143
   4   Sammy Schemann         0:11:03.4   M     6          590
   5   Noah Trautner          0:11:03.9   M     5          621
   6   Ian Rainsberger        0:11:40.9   M     5          584
   7   Maxx Seminario         0:12:16.3   M     6          596
   8   Will Travis            0:12:29.5   M     6          622
   9   Nicholas Alba          0:14:02.8   M     5          146
  10   Cade Portner           0:15:16.8   M     5          778
  11   Deion Guthmiller       0:15:33.0   M     5          298
  12   Tyler Kaufman          0:20:16.3   M     6          470
  13   Anthony Newkirk        0:20:27.3   M     8          535
  • Gold Sponsor
  • Anderson Family Dental
  • Silver Sponsor
  • BOCO Gear
  • CRC
  • Bronze Sponsor
  • Marcos Pizza
  • RWA
  • AB
  • Bestaway
  • City Rock
  • Advocare