Results 2012 - Race 2


                           Kokopelli Kids Trail Series
                                    Event #2
                                 Bear Creek Park
                                   11th, 2012

These races are presented by:

Colorado Running Company
Rainsberger Wealth Advisors
Meyer & Lydiatt Family Dentistry
Old Chicago
Bestway Disposal
ab Orthodontics

The next Kokopelli Kids Trail Series race is on Friday, May 18th at 5:30 PM.
Please pick up a new number for your child at the registration table.

If you have questions about the results, please fire off an e-mail to
Dave Sorenson at RaceResults@pprrun.org

If you have other questions about the event, please contact the
race director, Lisa Rainsberger, at 337-2737.


171 Total Finishers
---------------------------------------------------------------

    Race #1  -- 1/2 Mile -- Pre-School Girls -- 24 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Molly Babcock          0:04:02.1   F     P     5     76
   2   Elaine Cross           0:04:07.2   F     P     5    232
   3   Jordan Banta           0:04:31.8   F     P     4    103
   4   Madison Wagner         0:04:35.3   F     P     4    368
   5   Lucy Trunnell          0:04:56.4   F     P     4    361
   6   Ellie Shearer          0:04:57.5   F     P     7    339
   7   Lola Neely             0:05:34.1   F     P     5    309
   8   Nahlaya Burns          0:05:35.0   F     P     5    216
   9   Stella Tussey          0:05:37.8   F     P          364
  10   Erin Rodda             0:05:40.3   F     P          325
  11   Ella Parafiniuk        0:05:49.1   F     P     5    315
  12   Ahtima Stockinger      0:05:50.1   F     P     5    353
  13   Sofia DiGerlando       0:05:51.7   F     P          240
  14   Kaely Graeff           0:05:53.5   F     P          251
  15   Davi Broyer            0:05:58.3   F     P     4    209
  16   Riley Huebner          0:06:02.9   F     P     4    265
  17   Neve Pierce            0:06:06.6   F     P          321
  18   Clare Jones            0:06:08.4   F     P     3    273
  19   Lucia Hernandez        0:06:10.3   F     P     5    261
  20   Aubrey Buttenwieser    0:06:12.0   F     P          218
  21   Lily Dorpinghaus       0:06:38.1   F     P     3    379
  22   Payton Rowe            0:06:41.6   F     P     4    328
  23   Molly Barrett          0:07:15.3   F     P     2    126
  24   Eily Mason             0:07:18.4   F     P          301

---------------------------------------------------------------

    Race #2  -- 1/2 Mile -- Pre-School Boys -- 20 Finishers

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Connor Lopez           0:04:00.0   M     P     5    292
   2   Andrew Ballenger       0:04:17.4   M     P          384
   3   Nathan Barrett         0:04:44.8   M     P     5    127
   4   Paxton Jones           0:04:57.5   M     P          274
   5   Travis Collier         0:04:59.4   M     P     4    226
   6   Carson Leppert         0:05:07.3   M     P     4    286
   7   Jacob Pepe             0:05:16.9   M     P          319
   8   Benjamiin Taylor       0:05:22.9   M     P     5    358
   9   Brody Mauch            0:05:48.5   M     P     4    302
  10   Jonas Crolley          0:05:59.9   M     P     4    231
  11   Justin Bennett         0:06:05.4   M     P     3    196
  12   Javier Hernandez       0:06:31.3   M     P     2    260
  13   Cal Tussey             0:06:38.2   M     P          363
  14   Carter Pederson        0:06:50.8   M     P     5    317
  15   Beau Shenuk            0:07:03.9   M     P     3    341
  16   Alexander Klaus        0:07:05.7   M     P     5    278
  17   Jack Ryan              0:07:18.2   M     P          329
  18   Cameron Steele         0:07:21.2   M     P          383
  19   Luke Cupples           0:07:33.5   M     P     2    233
  20   Sawyer Carlson         0:07:59.8   M     P          224

---------------------------------------------------------------


   Race #3  -- 1/2 Mile -- Kindergarten Girls -- 18 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Mia Frater             0:03:51.2   F     K     6    247
   2   Tatum Elmore           0:03:55.0   F     K     6    243
   3   Anneka Sedelmyer       0:04:08.1   F     K     7    333
   4   Kaela Rowe             0:04:10.0   F     K     6    327
   5   Carolyn Mason          0:04:12.0   F     K          300
   6   Ellia Mae Maready      0:04:12.8   F     K     5    298
   7   Sofia Dickerman        0:04:15.9   F     K     6    239
   8   Lila Blees             0:04:21.9   F     K     5    200
   9   Ava Amsden             0:04:23.4   F     K     5     43
  10   Abby Hammond           0:04:29.3   F     K     6    257
  11   Madison Huebner        0:04:36.1   F     K     6    264
  12   Megan Sullivan         0:04:38.9   F     K          354
  13   Ella Dorpinghaus       0:05:13.1   F     K     6    378
  14   Isabella Olivarez      0:05:14.4   F     K     5    313
  15   Nicole Jones           0:05:20.9   F     K          373
  16   Avery Wilder           0:05:34.5   F     K          375
  17   Caitlyn Cardenas       0:05:56.6   F     K     5    222
  18   Cambree Wilder         0:06:21.6   F     K          376

   Race #4  -- 1/2 Mile -- Kindergarten Boys -- 20 Finishers

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Matthew Edwards        0:03:32.1   M     K     6    242
   2   Luke DePeppe           0:03:46.4   M     K     6    237
   3   Landon Slykuis         0:03:47.0   M     K     6    347
   4   Mason Seminario        0:03:48.1   M     K     6    335
   5   Bruce Breddar          0:04:01.3   M     K          206
   6   Sergio Madrid          0:04:07.3   M     K     5    377
   7   Nick DePeppe           0:04:13.8   M     K     6    238
   8   Thomas Kiemel          0:04:15.9   M     K     6    276
   9   Ryder Simon            0:04:20.0   M     K     5    346
  10   Keegan Hale            0:04:21.6   M     K     5    255
  11   Andrew Corson          0:04:24.4   M     K     5    229
  12   Noah Soyk              0:04:25.9   M     K     6    380
  13   Sam Hawker             0:04:31.9   M     K     4    259
  14   Kaiden Carlson         0:04:32.3   M     K          223
  15   Nathan Lessard         0:04:43.0   M     K     5    289
  16   Trevor Johnson         0:04:45.3   M     K     6    269
  17   Braden Graeff          0:04:52.0   M     K     6    250
  18   Tyler Pederson         0:05:01.7   M     K     6    318
  19   Reece Shenuk           0:05:04.2   M     K     5    342
  20   Bryce Buttenwieser     0:05:59.7   M     K     6    219

---------------------------------------------------------------

    Race #5  -- 1/2 Mile -- 1st & 2nd Grade -- 41 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Thea Babcock           0:03:14.0   F     2     8     77
   2   Hope Stark             0:03:24.2   F     2     8    349
   3   Alexandra Chandler     0:03:29.4   F     2     8    225
   4   Olivia O'Haver         0:03:32.5   F     2     8    312
   5   Zachary Frater         0:03:33.6   F     2     8    248
   6   Katie Parks            0:03:43.9   F     2     7    316
   7   Aspen Jones            0:03:45.2   F     2          272
   8   Elizabeth Moore        0:03:46.3   F     1     7    307
   9   Sophie Trunnell        0:03:47.6   F     2     7    362
  10   Malia Amsden           0:03:50.9   F     2     7     45
  11   Brooke Ballenger       0:03:51.8   F     1     7     94
  12   Baisly Lovejoy         0:03:52.7   F     1          294
  13   Laurel Williams        0:03:53.7   F     2     8    381
  14   Kate Sever             0:03:56.2   F     2     7    338
  15   Lauren Boutelle        0:04:00.5   F     1          205
  16   Alexa Simon            0:04:13.8   F     1     7    345
  17   Heather Taylor         0:04:16.3   F     2     8    359
  18   Amber Taylor           0:04:27.4   F     1     6    357
  19   Kenzie Peterson        0:04:35.9   F     1          382
  20   Cayla Kirschbaum       0:04:45.3   F     2     7    277
  21   Stephanie Koll         0:04:48.0   F     1     6    280
  22   Sophia Hyman           0:05:16.8   F     1     6    266
  23   Kristie Lamberton      0:05:17.9   F     1     6    285
  24   Katie Lamberton        0:05:29.7   F     2     8    284

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Jerry Lydiatt          0:03:04.1   M     1     7    297
   2   Lance Anderson         0:03:10.0   M     2          385
   3   Zephry Miller          0:03:17.8   M     1     7    305
   4   Nick Thayer            0:03:38.1   M     2     8    137
   5   Jack Warmack           0:03:39.3   M     2     7    388
   6   Taylor Wagner          0:03:41.8   M     2          369
   7   Gavin Lopez            0:03:49.8   M     2     8    293
   8   Cody Leppert           0:03:54.7   M     1     6    287
   9   Alex Sedelmyer         0:04:07.9   M     2     9    332
  10   Matthew Lessard        0:04:20.8   M     2     8    288
  11   Michael Pepe           0:04:21.6   M     1          320
  12   Isaac Vostatek         0:04:22.7   M     1     6    366
  13   Adam Delarn            0:04:33.3   M     2          236
  14   Riley Shearer          0:04:41.4   M     1     7    340
  15   Austin Courson         0:04:45.8   M     1     6    230
  16   Gabriel Broyer         0:04:57.0   M     2     7    211
  17   Joseph Olivarez        0:05:01.4   M     2     8    314

---------------------------------------------------------------


    Race #6  -- 1.25 Mile -- 3rd & 4th Grade -- 26 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Grace Babcock          0:09:28.2   F     4    10     73
   2   Jensen Enterman        0:10:01.7   F     4     9    386
   3   Aria Schleiker         0:10:17.5   F     4          331
   4   Anna Dunn              0:10:45.8   F     4    10    241
   5   Mollie Roden           0:11:03.9   F     3     9    326
   6   Annika Todorov         0:11:17.3   F     3          387
   7   Seyonna Lovejoy        0:11:20.1   F     4          296
   8   Katherine Miller       0:11:56.5   F     3     9    304
   9   Jordon McCollum        0:12:00.9   F     4          374
  10   Jordi Broyer           0:12:02.1   F     3     8    212
  11   Denali Broyer          0:13:04.2   F     4     9    210
  12   Brooke Ashbridge       0:14:51.1   F     3     9     65
  13   Lily Delaney           0:14:51.5   F     3     8    235
  14   Aurea Lopez            0:15:13.1   F     3     9    291

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Ian Rainsberger        0:08:49.6   M     4    10    322
   2   Jack Blees             0:08:56.7   M     3     9    199
   3   Ethan Abbs             0:09:21.8   M     4    11     35
   4   Justin Banta           0:09:23.2   M     4     9    121
   5   Caleb Boutelle         0:09:28.9   M     3          204
   6   Seth Busche            0:09:32.9   M     3          217
   7   Nicholas Alba          0:10:20.6   M     4           39
   8   Jackson Hawker         0:10:24.0   M     4     9    258
   9   Philip Ulrich          0:11:06.8   M     3     9    365
  10   Andrew Moore           0:12:06.3   M     3     9    306
  11   Kolbe Vostatek         0:12:32.7   M     3     9    367
  12   Tyler Johnson          0:13:16.7   M     3     9    271



---------------------------------------------------------------

    Race #7  -- 1.65 Mile -- 5th - 8th Grade -- 22 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Chantae Steele         0:10:32.0   F     5    10    352
   2   Kayli Tabares          0:10:33.5   F     6    12    356
   3   Ally Arenson           0:12:16.5   F     7    13     53
   4   Ariana Arenson         0:13:09.7   F     5    10     57
   5   Gabrielle Camp-Lagreux 0:13:48.7   F     5    10    220
   6   Michaela Broyer        0:14:21.3   F     7    13    213
   7   Clarissa Hickam        0:14:22.2   F     8          262
   8   Savannah Blohm         0:14:29.8   F     4     9    202
   9   Torre Blohm            0:15:38.4   F     5    10    203
  10   Jasmine Wilkerson      0:17:24.0   F     5    10    372
  11   Hannah Lewis           0:17:24.8   F     5    11    290

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Mitchell Shaw          0:10:31.3   M     7          389
   2   Tristan Camp-Lagreux   0:10:50.6   M     7    12    221
   3   Calvin Banta           0:11:01.8   M     5    11    102
   4   Samuel Schemann        0:12:01.2   M     5    11    330
   5   Christopher Nix        0:12:04.0   M     5    11    310
   6   Lexter Lovejoy         0:12:16.8   M     5          295
   7   Hayden O'Haver         0:12:22.9   M     5    11    311
   8   Victor Haak            0:14:03.7   M     5          254
   9   Jakob West             0:14:19.1   M     5    10    371
  10   Ryne Johnson           0:14:57.6   M     6    12    268
  11   Sam Brown              0:15:00.9   M     6    13    208
  • Gold Sponsor
  • Anderson Family Dental
  • Silver Sponsor
  • BOCO Gear
  • CRC
  • Bronze Sponsor
  • Marcos Pizza
  • RWA
  • AB
  • Bestaway
  • City Rock
  • Advocare