Results 2011 - Race 2


                                 Kokopelli Kids
                                    Event #2
                                Beara Creek Park
                                   May 13, 2011

These races are presented by:

Boulder Running Company,
Rainsberger Wealth Advisors,
Meyer & Lydiatt Family Dentistry,
Old Chicago,
Bestway Disposal,
ab Orthodontics

The next and final Kokopelli Kids Trail Series is on Friday, May 20th at 5:30 PM.
Please pick up a new number for your child at the registration table.

If you have questions about the results, please fire off an e-mail to
Dave Sorenson at DavidSorenson@msn.com

If you have other questions about the event, please contact the
race director, Lisa Rainsberger, at 337-2737.

195 Total Finishers

---------------------------------------------------------------
    Race #1  -- 1/2 mile -- Pre-School Boys -- 35 Finishers

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Jack Ross              0:03:59.7   M     P          359
   2   Payton Williams        0:04:00.3   M     P          399
   3   Blake Nestor           0:04:10.6   M     P          341
   4   Mason Seminario        0:04:26.3   M     P          369
   5   Cameron Williams       0:04:32.0   M     P          398
   6   Nathan Lessard         0:04:33.6   M     P           36
   7   Tyler Pederson         0:04:35.8   M     P           40
   8   Jack Batterson         0:04:36.4   M     P          217
   9   Lincoln Glazebook      0:04:46.7   M     P          326
  10   Gus Cameron            0:04:58.4   M     P          419
  11   Trevor Johnson         0:05:05.9   M     P          295
  12   Abram Twede            0:05:11.7   M     P          283
  13   Keegan Hale            0:05:12.6   M     P          401
  14   Jacob Pepe             0:05:15.4   M     P          346
  15   Joseph Silsby          0:05:16.8   M     P          405
  16   Carter Kirkpatrick     0:05:21.2   M     P          404
  17   Charlie Stevens        0:05:24.9   M     P          416
  18   Andrew Corson          0:05:27.9   M     P          411
  19   Bryce Buttenwieser     0:05:30.4   M     P          238
  20   Paxton Jones           0:05:31.0   M     P          299
  21   Cameron Steele         0:05:34.5   M     P          375
  22   Nathan Barrett         0:05:35.3   M     P          215
  23   Walt Cameron           0:05:38.8   M     P          418
  24   Samuel Hawker          0:05:40.5   M     P          423
  25   William Roberts        0:05:41.5   M     P          357
  26   Noah Flack             0:06:18.0   M     P          268
  27   Jackson Smetana        0:06:43.5   M     P          403
  28   Trevor Kornmesser      0:06:46.3   M     P           37
  29   Parker Jamo            0:06:49.2   M     P          325
  30   Carter Pederson        0:06:58.1   M     P           53
  31   Aiden Torres           0:07:56.1   M     P          414
  32   Carson Leppert         0:08:01.4   M     P          310
  33   Payton Rowe            0:08:29.1   M     P          361
  34   Justus Schnakenberg    0:08:31.7   M     P          368
  35   Jack Ryan              0:08:49.0   M     P          367

---------------------------------------------------------------

    Race #2  -- 1/2 mile -- Pre-School Girls -- 31 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Delaney Gish           0:04:09.8   F     P          280
   2   Kaela Rowe             0:04:18.6   F     P          360
   3   Mia Frater             0:04:23.4   F     P          274
   4   Molly Babcock          0:04:27.4   F     P          209
   5   Abby Hammond           0:04:33.0   F     P          115
   6   Sofia Di Gerlando      0:04:34.2   F     P          252
   7   Sabrina Morin          0:04:43.1   F     P          337
   8   Grace Mehall           0:04:44.2   F     P          329
   9   Ellia Mae Maready      0:04:47.7   F     P          321
  10   Sofia Dickerman        0:04:53.6   F     P          254
  11   Kate Smetana           0:04:57.4   F     P          402
  12   Mallie O'Rourke        0:05:00.7   F     P          343
  13   Aliana Schnelker       0:05:13.7   F     P          410
  14   Makena Farrell         0:05:16.5   F     P          267
  15   Madison Huebner        0:05:22.6   F     P          290
  16   Nahlaya Burns          0:05:24.5   F     P          412
  17   Madison Wager          0:05:27.0   F     P          392
  18   Erin Rodda             0:05:31.6   F     P          358
  19   Ava Amsden             0:05:33.4   F     P          204
  20   Madeline Moore         0:05:35.2   F     P          335
  21   Maddie Moore           0:05:37.4   F     P          334
  22   Brooke Davis           0:05:58.9   F     P          417
  23   Jordan Banta           0:06:13.7   F     P          422
  24   Samara Vogt            0:06:15.3   F     P          389
  25   August Ricca           0:06:23.3   F     P          354
  26   Lila Blees             0:06:24.3   F     P          224
  27   Aubrey Buttenwieser    0:06:39.2   F     P          237
  28   Chloe Moore            0:06:49.0   F     P          332
  29   Neve Pierce            0:06:52.5   F     P          349
  30   Riley Huebner          0:08:42.8   F     P          291
  31   Clare Jones            0:09:28.3   F     P          131

---------------------------------------------------------------

      Race #3  -- 1/2 mile -- Kindergarten -- 25 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Zoe Shearer            0:03:43.8   F     K          424
   2   Elizabeth Moore        0:03:47.5   F     K          333
   3   Baisly Lovejoy         0:04:01.9   F     K          312
   4   Sydney Hill            0:04:16.4   F     K          288
   5   Emma Camper            0:04:19.0   F     K          427
   6   Lauren Boutelle        0:04:23.4   F     K          409
   7   Amber Taylor           0:04:30.1   F     K           55
   8   Brooke Ballenger       0:04:48.0   F     K          213
   9   Elle Fogarty           0:04:50.6   F     K          271
  10   Kristie Lamberton      0:05:25.2   F     K          309
  11   Divinity Munson        0:05:26.6   F     K          339
  12   Aurianna Hill          0:05:30.6   F     K          407
  13   Alana Vogt             0:07:28.0   F     K          388

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Jerry Lydiatt          0:03:14.4   M     K          316
   2   Zephry Miller          0:03:35.9   M     K           20
   3   Michael Ruckmich       0:03:41.6   M     K          363
   4   Taylor Wager           0:04:01.3   M     K          393
   5   Michael Pepe           0:04:17.0   M     K          347
   6   Cody Leppert           0:04:21.6   M     K          311
   7   Aidan Boldue           0:04:30.6   M     K          428
   8   Michael Mehall         0:04:34.0   M     K          330
   9   Adam Munson            0:04:48.9   M     K          338
  10   Tyler Blix             0:04:59.2   M     K          225
  11   Trey Hollister         0:05:00.8   M     K          289
  12   Austin Courson         0:05:29.6   M     K          247

---------------------------------------------------------------

    Race #4  -- 1/2 mile -- 1st & 2nd Grade -- 45 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Ava Collins            0:03:25.4   F     2           21
   2   Hope Stark             0:03:33.2   F     1          374
   3   Theodosia Babcock      0:03:38.6   F     1          210
   4   Emma Czohara           0:03:47.1   F     1          249
   5   Annika Todosov         0:03:50.7   F     2          431
   6   Abigail Batterson      0:03:58.9   F     1          216
   7   Kate Twede             0:04:00.3   F     1           79
   8   Brooklynn Cassens      0:04:01.0   F     2          242
   9   Aspen Jones            0:04:05.5   F     1          297
  10   Katie Parks            0:04:21.7   F     1          344
  11   Sophie Trunnell        0:04:22.3   F     1          383
  12   Heather Taylor         0:04:37.0   F     1          381
  13   Isabel Morin           0:04:53.9   F     1          336
  14   Mattie McNeil          0:04:59.7   F     1          432
  15   Katie Lamberton        0:05:57.0   F     1          308

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Finnian Gilkes         0:03:00.1   M     2          277
   2   Giles Lewis            0:03:05.2   M     2          420
   3   Brody Gish             0:03:05.7   M     2          279
   4   Chase Camper           0:03:08.3   M     2          426
   5   Jack Blees             0:03:08.6   M     2          223
   6   Vance Maready          0:03:19.8   M     2          323
   7   Caleb Boutelle         0:03:21.2   M     2          408
   8   Scott Prieve           0:03:31.3   M     2          351
   9   Nicholas Thayer        0:03:31.8   M     1          125
  10   Philip Ulrich          0:03:34.1   M     2          387
  11   Jackson Hawker         0:03:39.8   M     2          286
  12   Bode Blohm             0:03:47.6   M     1          227
  13   Alex Bolduc            0:03:48.0   M     2          429
  14   Keith Evers            0:03:49.0   M     1          263
  15   Zachary Frater         0:03:51.9   M     1          275
  16   Matthew Lessard        0:03:54.1   M     1           35
  17   Ayden Davis            0:03:57.2   M     1          425
  18   Parker Embaugh         0:04:03.0   M     2          260
  19   Turner Glazebrook      0:04:07.0   M     2          298
  20   Liam Everett           0:04:09.6   M     2          261
  21   Owen Beute             0:04:10.3   M     2          222
  22   Gabe Farrell           0:04:16.0   M     1          266
  23   Quinton Bailey         0:04:20.4   M     1          211
  24   Andrew Moore           0:04:21.3   M     2          331
  25   Chance Ricca           0:04:23.4   M     2          355
  26   Henry Stevens          0:04:31.9   M     1          415
  27   Aidan Janney           0:04:33.4   M     1          292
  28   Nathan Fonner          0:04:34.7   M     1          273
  29   Tommy Di Gerlando      0:05:06.5   M     1          253
  30   William Silsby         0:05:31.7   M     1          406

---------------------------------------------------------------

    Race #5  -- 1.25 mile -- 3rd & 4th Grade -- 38 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Chantae Steele         0:07:26.7   F     4          376
   2   Liberty Ricca          0:08:18.6   F     4          356
   3   Isabela Krueck         0:08:50.8   F     3          305
   4   Ariana Arenson         0:08:55.4   F     4          207
   5   Grace Babcock          0:09:19.7   F     3          208
   6   Paige Embaugh          0:09:37.3   F     4          259
   7   Gabrielle Camp-Lagueux 0:09:37.9   F     4          240
   8   Loren Ruckmich         0:09:57.3   F     3          362
   9   Jessica Hawken         0:09:59.8   F     3          284
  10   Savannah Blohm         0:10:02.5   F     3          228
  11   Ashley Bertsch         0:10:03.5   F     3          221
  12   Jackie Martensen       0:10:08.4   F     3           50
  13   Torre Blohm            0:10:17.8   F     4          229
  14   Isabella Janney        0:10:20.8   F     4          293
  15   Annabel Lewis          0:10:22.1   F     4          421
  16   Seyonna Lovejoy        0:10:25.5   F     3          314
  17   Rylie Maready          0:10:29.7   F     4          322
  18   Jasmine Wilkerson      0:10:35.6   F     4          397
  19   Jordan McCollum        0:11:37.5   F     3          327

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Calvin Banta           0:07:59.4   M     4          214
   2   Ben Swanson            0:08:00.1   M     4          380
   3   Maxx Seminario         0:08:16.5   M     4          370
   4   Lukas Kellione         0:08:31.5   M     3          430
   5   Ian Rainsberger        0:08:38.6   M     3          352
   6   Alexander Donovan      0:08:49.5   M     3          255
   7   Lexter Lovejoy         0:09:00.9   M     4          313
   8   David Pedroza          0:09:36.2   M     3          433
   9   Blake Lubich           0:10:04.5   M     3          315
  10   Eric Brinks            0:10:06.1   M     4          233
  11   Paul Labbe             0:10:18.8   M     4          307
  12   Edward Stevens         0:10:27.1   M     4          413
  13   Alexander Czohara      0:10:34.3   M     3          248
  14   Jacob Fonner           0:11:21.4   M     3          272
  15   Raymond Bailey         0:11:45.6   M     4          212
  16   Tyler Johnson          0:11:46.6   M     2          296
  17   Brandon Evers          0:12:07.6   M     4          262
  18   Tyler Brown            0:13:09.6   M     4           74
  19   Tyler Munson           0:13:16.4   M     3          340


---------------------------------------------------------------

     Race #6  -- 1.65 mile -- 5th-8th Grade -- 21 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Katie Rainsberger      0:10:27.1   F     7          353
   2   Lina Krueck            0:10:46.4   F     6          306
   3   Madeline Alhamra       0:11:00.2   F     6          201
   4   Ally Arenson           0:11:26.0   F     6          206
   5   Shyanne Hawken         0:11:57.0   F     6          285
   6   Chloe Cassens          0:13:38.0   F     5          243
   7   Miranda Pedroza        0:14:19.3   F     6          345
   8   McKenzie Butler        0:14:21.6   F     6          236
   9   Clarissa Hickam        0:15:07.4   F     7          287

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Zachary Alhamra        0:09:13.6   M     8          202
   2   Sam Wright             0:10:34.4   M     8          400
   3   Thomas Marshall        0:11:32.0   M     6          324
   4   Walker Rudolph         0:11:46.3   M     5          364
   5   Cody Peterson          0:11:55.6   M     6          348
   6   Derek RugglesDelgado   0:12:00.4   M     7          365
   7   Tristan Camp-Lagueux   0:12:51.1   M     6          241
   8   A.J. Briar             0:13:24.2   M     6          232
   9   Ryne Johnson           0:13:37.7   M     5          294
  10   Kaleb Slater           0:13:40.7   M     6          373
  11   Andy Delarm            0:15:03.2   M     6          250
  12   Connor McNeil          0:15:34.3   M     7          328
  • Gold Sponsor
  • Anderson Family Dental
  • Silver Sponsor
  • BOCO Gear
  • CRC
  • Bronze Sponsor
  • Marcos Pizza
  • RWA
  • AB
  • Bestaway
  • City Rock
  • Advocare