Results 2009 - Race 2


                           Kokopelli Kids Trail Series                          
                                    Event #2                                    
                                 Bear Creek Park                                
                                   May 8, 2009                                  

These races are presented by:

Boulder Running Company
Rainsberger Wealth Advisors

The next Kokopelli Kids Trail Series is on Friday, May 8th at 5:30 PM.
Please pick up a new number for your child at the registration table.

If you have questions about the results, please fire off an e-mail to
Dave Sorenson at DavidSorenson@msn.com

If you have other questions about the event, please contact the
race director, Lisa Rainsberger, at 337-2737.

169 Total Finishers

---------------------------------------------------------------


     Race #1  -- 0.5 Mile -- Boys Pre-School & Kindergarten -- 47 Finishers     

Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Max Stoyer             0:03:25.2   M     K     6    154
   2   Giles Lewis            0:03:51.9   M     K     5     86
   3   Evan Myran             0:03:54.6   M     K     5    109
   4   Jack Blees             0:03:55.2   M     K     5     19
   5   David Hurst            0:03:58.3   M     K          183
   6   Chance Ricca           0:04:03.6   M     K     5    131
   7   Wyatt Fairbanks        0:04:08.0   M     K     5    198
   8   Christian Jones        0:04:08.5   M     K     5     71
   9   Jerry Lydiatt          0:04:09.7   M     P     4     90
  10   Logan Murray           0:04:17.1   M     K     6    108
  11   Zephur Miller          0:04:26.8   M     P     4    100
  12   Erick Vincencio-Reyes  0:04:27.4   M     P     5    165
  13   Emmett Sanders         0:04:28.1   M     K     6    135
  14   Francisco Alvarez      0:04:28.7   M     K     6      4
  15   Miles Wagner           0:04:29.5   M     K     5    192
  16   Elijah Siebert         0:04:40.6   M     K     6    145
  17   Tyler Johnson          0:04:41.5   M     K     6     67
  18   Edward LaPota          0:04:43.9   M     P     5     81
  19   Keith Evers            0:04:44.6   M     P     5     43
  20   Fherco Adauro          0:04:50.4   M     P     4      1
  21   Brian Cuevos           0:04:51.1   M     P     5     35
  22   Turner Glazebrook      0:04:52.1   M     K     6    199
  23   Hunter Kelley          0:04:53.9   M     P     5     73
  24   Joseph Lepire          0:05:00.9   M     K     6     84
  25   Luke Bauer             0:05:02.1   M     P     5     14
  26   Alexander Kelley       0:05:04.9   M     P     5     72
  27   Dadrian Carpenter      0:05:06.7   M     P     4     30
  28   Caden East             0:05:10.3   M     P     5    203
  29   Henry Stevens          0:05:11.5   M     P     4    186
  30   Nicholas Huger         0:05:11.7   M     P     5     59
  31   Logan Seymour          0:05:15.6   M     K     6    139
  32   Isaac Martinez         0:05:16.7   M     P     4     96
  33   Gavin Lohnes           0:05:30.7   M     P     4    172
  34   Thomas Kiemel          0:05:48.3   M     P     3    176
  35   Aidan Janney           0:05:50.4   M     P     5     64
  36   Jacob Hogan            0:05:56.0   M     K     6    189
  37   Jack Batterson         0:06:26.7   M     P     3     12
  38   Jaden Spicer           0:06:32.9   M     P     5    148
  39   Bennett Murray         0:06:52.4   M     P     3    107
  40   Connor Siebert         0:06:52.7   M     P     2    144
  41   Evan Lawrentz          0:07:21.1   M     P     3     82
  42   Lincoln Glazebrook     0:07:23.2   M     P     3    179
  43   Hunter Wilson          0:07:33.3   M     P     3    201
  44   Charlie Stevens        0:07:36.1   M     P     3    152
  45   Keegan Hale            0:07:59.3   M     P     2     56
  46   Spencer Aldridge       0:08:25.6   M     P     2    207
  47   Jonas Crolley          0:13:00.0   M     P     1    205

---------------------------------------------------------------


     Race #2  -- 0.5 Mile -- Girls Pre-School & Kindergarten -- 28 Finishers    

Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Olivia Novy            0:04:00.3   F     K          111
   2   Isabella Flores        0:04:00.7   F     K     6    177
   3   Andrea Torres          0:04:28.1   F     P     4    158
   4   Hope Stark             0:04:29.7   F     K     5    149
   5   Christal Orozco        0:04:34.0   F     P     5    114
   6   Mahlia Glass           0:04:42.7   F     1     6     52
   7   Skylar Stanley         0:04:52.2   F     K     5    187
   8   Isabella Wilson        0:04:52.7   F     K     5    202
   9   Baisly Lovejoy         0:04:54.5   F     P     3     88
  10   Aspen Jones            0:05:05.5   F     P     5    182
  11   Sydney Hill            0:05:06.9   F     P     4     58
  12   Asya Starkey           0:05:16.9   F     P     3    150
  13   Donni Athey            0:05:22.6   F     P     5      8
  14   Abigail Batterson      0:05:28.7   F     P     5     11
  15   Hannah Eckart          0:05:33.7   F     P     4     40
  16   Nakiyah Sheppard       0:05:37.9   F     P     4    141
  17   Madrid Mack            0:05:49.1   F     P     3     92
  18   Shirleyanne Taylor     0:06:01.1   F     P     5    157
  19   Jasmine Anaya          0:06:02.0   F     P     4      5
  20   Kyla Starkey           0:06:27.9   F     P     4    151
  21   Aurora Tobey           0:06:32.3   F     P          175
  22   Zoe Hogan              0:06:35.5   F     P     3    190
  23   Elena Sparks           0:07:03.5   F     P     3    147
  24   Lila Blees             0:07:15.3   F     P     2    206
  25   Piper Myran            0:07:16.6   F     P     3    110
  26   Alita Alvarez          0:07:25.1   F     P     2    174
  27   Makenna Harding-Davis  0:07:26.5   F     P     3    178
  28   Rebecca Ward           0:08:30.6   F     P     4    167

---------------------------------------------------------------


              Race #3  -- 0.5 Mile -- 1st-2nd Grade -- 43 Finishers      
			         
Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Anna James             0:03:21.9   F     2     8     63
   2   Gabrielle Camp-Lagueux 0:03:32.5   F     2     7     28
   3   Ariana Arenson         0:03:35.7   F     2     7      7
   4   Brianna Eckart         0:03:47.3   F     2     7     38
   5   Ashleigh Goodwin       0:03:50.2   F     1     7     54
   6   Ashley Bertsch         0:03:52.1   F     1     7     17
   7   Halle Hunziker         0:03:54.7   F     2     7    185
   8   Jules Bursnall         0:03:56.7   F     1     7     27
   9   Annibel Lewis          0:03:58.6   F     2     7     85
  10   Isabella Janney        0:03:59.6   F     2     8     65
  11   Seyonna Roberts        0:04:06.6   F     1     7    133
  12   Greta Gilbert          0:04:13.2   F     1           49
  13   Carrington Johnston    0:04:14.1   F     2           68
  14   Nicole Bellingham      0:04:16.9   F     2     7     16
  15   Elizabeth Mulvihill    0:04:21.2   F                173
  16   Sydney Wagner          0:04:25.0   F     2     7    191
  17   Rebekah Redinger       0:04:27.0   F     2     8    130
  18   Juliette Trocha        0:04:32.5   F     1     7    162
  19   Erin Murphy            0:04:33.4   F     2     7    106
  20   Christie Scott         0:04:35.0   F     2     8    137
  21   Keeghan Bauer          0:04:36.4   F     1     7     13
  22   Missy Kishbaugh        0:06:14.2   F     2     8     74

Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Benjamin Swanson       0:02:55.9   M     2     8    155
   2   Zachary Polk           0:03:03.5   M     2     8    121
   3   Luis Cuevas            0:03:20.8   M     2     8     34
   4   Kyle Ellicott          0:03:25.0   M     2     8     41
   5   Lexter Lovejoy         0:03:27.4   M     1     8     89
   6   Eric Brinks            0:03:30.5   M     2     8     20
   7   Matthew Palumbo        0:03:38.7   M     2     8    119
   8   Orion Wilson           0:03:40.4   M     1          200
   9   Brandon Evers          0:03:42.0   M     2     7     42
  10   Gavin Gingrich         0:04:01.4   M     1     7     50
  11   Nikolas Brown          0:04:03.4   M     2     8     22
  12   Edward Stevens         0:04:05.5   M     2     8    153
  13   Scott Huger            0:04:09.6   M     1     7     60
  14   Juan Vicencio-Reyes    0:04:18.4   M     2     7    164
  15   Benjamin Hogan         0:04:19.7   M     1     7    188
  16   Connor Charmichael     0:04:29.9   M     1     7     32
  17   Savian Johnson         0:04:30.4   M     1     7    196
  18   Nolan Murdock          0:04:31.5   M     1          105
  19   Julien Trocha          0:05:21.1   M     1     7    161
  20   Mitchell Warmingham    0:05:46.5   M     1     7    181
  21   Daniel Buono           0:06:12.9   M     1     7     25

---------------------------------------------------------------


             Race #4  -- 1.25 Mile -- 3rd-4th Grade -- 29 Finishers             

Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Caitlin McCubbin       0:08:17.7   F     4    10     98
   2   Yana Brown             0:08:41.1   F     4    10     23
   3   Jordan McCubbin        0:08:44.9   F     4    10     99
   4   Ashley Polk            0:08:47.2   F     4    10    120
   5   Ally Arenson           0:09:01.2   F     4    10      6
   6   Katie Basdekas         0:10:14.2   F     4    10      9
   7   Gina Buono             0:10:18.3   F     P           26
   8   Lauren Lee             0:10:56.7   F     3     9     83
   9   Erin Bertsch           0:11:03.3   F     3     9     18
  10   Kearstin Johnston      0:11:07.7   F     4           69
  11   Jensen Delius          0:11:16.5   F     3     9    204
  12   Eloise Bellingham      0:11:25.5   F     4    10     15
  13   Anna Brinks            0:11:53.6   F     4    10    195
  14   Irene Scott            0:12:40.6   F     4     9    138
  15   Isabella Recca         0:13:32.5   F     4     9    129
  16   Brittany Wagner        0:15:28.0   F     4    11    193

Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Nathan Gipprich        0:08:12.2   M     3     9     51
   2   Walker Rudolph         0:08:16.7   M     3     9    134
   3   Tristan Camp-Lagueux   0:08:20.7   M     4     9     29
   4   Zachary Gerhardt       0:09:03.0   M     3     8     46
   5   Lucas Buck             0:09:56.4   M     4           24
   6   Ryne Johnson           0:10:02.9   M     3     9     66
   7   Evan Owen              0:10:05.9   M     3     8    117
   8   Luke Rambo             0:10:36.0   M     3     9    127
   9   Max Allgood            0:10:36.9   M     3     9      3
  10   Hunter Sherraden       0:10:38.5   M     4     9    143
  11   James Trocha           0:11:02.0   M     3     9    160
  12   Jacob Warmingham       0:11:09.7   M     3     9    184
  13   Hunter Sanders         0:11:17.6   M     4    10    136

---------------------------------------------------------------


             Race #5  -- 1.65 Mile -- 5th-8th Grade -- 22 Finishers             

Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   McKenna Ramsay         0:11:01.4   F     5    11    128
   2   Katie Rainsberger      0:11:25.1   F     5    10    125
   3   Savannah Steward       0:12:27.3   F     5          170
   4   Sarah Owen             0:13:07.5   F     7          118
   5   Emily Dingman          0:13:24.6   F     7    12    197
   6   Logan Prater           0:14:09.9   F     5    11    122
   7   Mirissa Jarvis         0:14:10.5   F     5    13    180
   8   Emilea Eckart          0:15:26.2   F     5    10     39
   9   Brie Pipitone          0:15:46.7   F     5    10    194
  10   Rebecca Hurlbert       0:16:41.2   F     5    11     62
  11   Sarah Henry            0:16:58.1   F     6    11     57

Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Zachary Alhamra        0:09:55.4   M     6    12      2
   2   Austin Gilbert         0:11:28.5   M     5           47
   3   Fritz Gilbert          0:11:38.1   M     8    14     48
   4   Andrew Hurlbert        0:11:57.7   M     7    13     61
   5   Lance Rambo            0:12:05.8   M     5    11    126
   6   Trevor Von Boeck       0:12:07.2   M     6    12    166
   7   Jeremy Radzanowski     0:12:35.6   M     7    13    123
   8   Michel Swanson         0:12:47.5   M     5    11    156
   9   Michael Trione         0:14:10.9   M     7    12    159
  10   Neil Basdekas          0:14:11.1   M     8    13     10
  11   Colton Sherraden       0:18:01.9   M     5    11    142
  • Gold Sponsor
  • Anderson Family Dental
  • Silver Sponsor
  • BOCO Gear
  • CRC
  • Bronze Sponsor
  • Marcos Pizza
  • RWA
  • AB
  • Bestaway
  • City Rock
  • Advocare