Results 2013 - Race 3


                                 Kokopelli Kids
                                    Event #3
                                 Bear Creek Park
                                 May 17th, 2013

These races are presented by:

Colorado Running Company
Rainsberger Wealth Advisors
Aspen Pointe
Meyer & Lydiatt Family Dentistry
Old Chicago
Bestway Disposal
ab Orthodontics
CityRock

This is the last race of the series for 2013.  Join us again next spring.

If you have questions about the results, please fire off an e-mail to
Dave Sorenson at RaceResults@pprrun.org

If you have other questions about the event, please contact the
race director, Lisa Rainsberger, at 337-2737.


175 Total Finishers
---------------------------------------------------------------

    Race #1  -- 1/2 Mile -- Pre-School Girls -- 21 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Jordan Banta           0:03:52.4   F     P          297
   2   Lucy Trunnell          0:03:58.2   F     P          733
   3   Phoebe Brizic          0:04:04.0   F     P          807
   4   Evelyn Secker          0:04:40.2   F     P          707
   5   Angie Billings         0:05:03.4   F     P          434
   6   Clare Jones            0:05:14.0   F     P          656
   7   Lily Dorpinghaus       0:05:24.8   F     P          213
   8   Eiley Mason            0:05:29.8   F     P          680
   9   Kylie Moerk            0:05:30.5   F     P          792
  10   Magnolia Babcock       0:05:36.9   F     P          262
  11   Payton Rowe            0:05:43.9   F     P          704
  12   Alexis Findish         0:05:48.8   F     P          788
  13   Anna Fedorvis          0:05:54.2   F     P          806
  14   Langley Foster         0:05:59.6   F     P          239
  15   Molly Barrett          0:06:05.9   F     P          300
  16   Margaux Kollman        0:06:06.3   F     P          664
  17   Karissa Miller         0:06:19.0   F     P          682
  18   Mackenzie Helton       0:06:22.5   F     P          811
  19   Hayden Thompson        0:07:51.2   F     P          728
  20   Zadie Kruckeberg       0:08:18.3   F     P          810
  21   Olivia Shearer         0:08:27.4   F     P          710

---------------------------------------------------------------

    Race #2  -- 1/2 Mile -- Pre-School Boys -- 22 Finishers

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Pax Jones              0:03:56.1   M     P          657
   2   Lev Farmiga            0:04:23.0   M     P          234
   3   Connor Top             0:04:29.7   M     P          729
   4   Aiden LeRoux           0:04:34.5   M     P          667
   5   Bo Kruckeberg          0:04:45.6   M     P          812
   6   Aiden Enterman         0:04:58.0   M     P          220
   7   Andrew Cordova         0:04:59.8   M     P          145
   8   Justin Bennett         0:05:08.7   M     P          798
   9   Ethan Parafiniuk       0:05:19.4   M     P          693
  10   Jack Guivens           0:05:21.0   M     P          813
  11   Javier Hernandez       0:05:29.3   M     P          642
  12   Beau Shenuk            0:05:33.4   M     P          711
  13   Alex Gorgas            0:05:34.6   M     P          600
  14   Evan George            0:05:41.4   M     P          793
  15   Sam Secker             0:05:42.4   M     P          708
  16   Koda Nicholas          0:05:51.0   M     P          687
  17   Sawyer Carlson         0:05:53.3   M     P          627
  18   Luke Cupples           0:06:09.1   M     P          174
  19   Levi Gerstel           0:06:09.6   M     P          791
  20   Jack Ryan              0:06:35.9   M     P          705
  21   Sebastian Estrada      0:07:08.0   M     P          223
  22   Zak Khan               0:07:29.3   M     P          661

---------------------------------------------------------------


   Race #3  -- 1/2 Mile -- Kindergarten Girls -- 16 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Molly Babcock          0:03:35.4   F     K          279
   2   Elaine Cross           0:03:37.7   F     K          173
   3   Madison Wagner         0:03:54.8   F     K          815
   4   Nahlaya Burns          0:03:58.6   F     K          507
   5   Ella Parafiniuk        0:04:24.3   F     K          692
   6   Laena Linnenburger     0:04:31.5   F     K          672
   7   Erin Rodda             0:04:35.1   F     K          702
   8   Samara Vogt            0:04:36.7   F     K          799
   9   Lucia Hernandez        0:04:46.8   F     K          643
  10   Elisabeth Harada       0:04:47.1   F     K          808
  11   Grace Petersen         0:04:54.4   F     K          802
  12   Amy Stanciu            0:04:55.8   F     K          717
  13   Kaely Graeff           0:04:59.1   F     K          607
  14   Riley Small            0:05:02.1   F     K          816
  15   Neve Pierce            0:05:06.2   F     K          699
  16   Makayla Coates         0:05:31.9   F     K          137

   Race #4  -- 1/2 Mile -- Kindergarten Boys -- 21 Finishers

---------------------------------------------------------------

   Race #4  -- 1/2 Mile -- Kindergarten Boys -- 15 Finishers

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Josh Johnson           0:03:23.9   M     K          653
   2   Abram Twede            0:03:42.3   M     K          804
   3   Nathan Barrett         0:03:57.7   M     K          304
   4   Samuel Hawker          0:03:59.6   M     K          640
   5   Logan Weber            0:04:07.1   M     K          794
   6   Jacob Pepe             0:04:07.9   M     K          696
   7   Max Todorov            0:04:09.7   M     K          818
   8   Ashton Buckett         0:04:14.5   M     K          501
   9   Reece Shenuk           0:04:25.0   M     K          712
  10   Connor Goodman         0:04:25.8   M     K          598
  11   Holden Jeter           0:04:47.8   M     K          650
  12   Wyatt Knutson          0:04:49.6   M     K          662
  13   Nate Maxwell           0:04:53.2   M     K          789
  14   Landon Kollman         0:05:10.3   M     K          663
  15   Braden Buell           0:05:21.3   M     K          504

---------------------------------------------------------------

 Race #5  -- 1/2 Mile -- 1st - 2nd Grade Girls -- 24 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Sarah Dunn             0:03:14.2   F     2          805
   2   Delaney Gish           0:03:16.3   F     1          592
   3   Baisly Lovejoy         0:03:23.7   F     2          675
   4   Daisy Hodsdon          0:03:27.1   F     1          646
   5   Jordis Eichman         0:03:38.2   F     1          219
   6   Kaela Rowe             0:03:38.5   F     1          703
   7   Mia Frater             0:03:39.5   F     1          242
   8   Isabella Amarena       0:03:42.1   F     1          260
   9   Abby Hammond           0:03:47.0   F     1          636
  10   Reilly O'Boyle         0:04:00.2   F     1          691
  11   Sage Nicholas          0:04:02.0   F     1          688
  12   Zoey Garn              0:04:03.2   F     2          258
  13   Carolyn Mason          0:04:05.7   F     1          679
  14   Sofia Dickerman        0:04:06.9   F     1          203
  15   Amber Taylor           0:04:07.7   F     2          724
  16   Abigail Gerstel        0:04:14.8   F     1          264
  17   Ellie Holbrook         0:04:21.9   F     2          790
  18   Geneva Williams        0:04:24.5   F     1          739
  19   Mercedes Krenek        0:04:26.8   F     1          801
  20   Aleena Khan            0:04:39.0   F     1          660
  21   Ella Dorpinghaus       0:04:46.4   F     1          208
  22   Enchantra Goemmer      0:04:50.6   F     1          594
  23   Alana Vogt             0:04:57.6   F     2          800
  24   Sarah Cordova          0:05:05.2   F     1          167

---------------------------------------------------------------

  Race #6  -- 1/2 Mile -- 1st - 2nd Grade Boys -- 18 Finishers

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Matthew Edwards        0:03:09.3   M     1          216
   2   Rainer Farmiga         0:03:13.1   M     2          235
   3   Luke DePeppe           0:03:16.3   M     1          192
   4   Landon Slykuis         0:03:16.9   M     1          715
   5   Bruce Bredder          0:03:28.8   M     1          436
   6   Jack Batterson         0:03:35.5   M     1          394
   7   Nick DePeppe           0:03:46.5   M     1          193
   8   Liam Linnenburger      0:03:48.4   M     2          673
   9   Kaiden Carlson         0:03:50.3   M     1          617
  10   Andrew Corson          0:03:57.4   M     1          168
  11   Gus Cameron            0:04:00.7   M     1          540
  12   Michael Pepe           0:04:01.1   M     2          697
  13   Trevor Johnson         0:04:04.1   M     1          654
  14   Cobin Grosjean         0:04:11.0   M     1          633
  15   Nathan Lessard         0:04:12.6   M     1          797
  16   Noah Soyk              0:04:13.6   M     1          716
  17   Lincoln Glazebrook     0:04:18.7   M     1          817
  18   Brady Graeff           0:04:23.7   M     1          606

---------------------------------------------------------------

    Race #7  -- 1.3 Mile -- 3rd - 4th Grade -- 40 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Hope Stark             0:08:37.1   F     3          719
   2   Ellie Linnenburger     0:09:18.0   F     4          671
   3   Emma Lindsey           0:09:32.0   F     3          670
   4   Ella Johnson           0:09:42.1   F     3          821
   5   Kate Twede             0:09:59.7   F     3          803
   6   Sisika Farmiga         0:10:03.1   F     4          238
   7   Morgan Williams        0:10:04.8   F     4          742
   8   Annika Topbrou         0:10:10.1   F     4          819
   9   Abigail Batterson      0:10:11.4   F     3          319
  10   Joli Greenhouse        0:10:42.2   F     4          632
  11   Audra Frickey          0:10:43.6   F     3          246
  12   Theodosia Babcock      0:10:46.1   F     3          281
  13   Sophia Bredder         0:11:03.1   F     3          437
  14   Lilly Walsh            0:11:14.8   F     4          738
  15   Aspen Jones            0:12:11.3   F     3          655
  16   Sophie Trunnell        0:12:11.6   F     3          734
  17   Brooke Miller          0:12:21.6   F     4          681
  18   Aseune Barnes          0:12:23.0   F     4          820
  19   Emma Simon             0:12:50.7   F     4          713
  20   Brooklynn Cassens      0:13:01.2   F     4          118
  21   Laurel Williams        0:13:06.6   F     3          741
  22   Katherine Miller       0:13:12.3   F     4          683
  23   Heather Taylor         0:13:56.4   F     3          727
  24   Maegan Jeter           0:17:15.4   F     3          651
  25   Cherelle Freeman       0:20:00.9   F     3          244

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Erik LeRoux            0:08:01.5   M     3          668
   2   Jack Blees             0:08:20.1   M     4          435
   3   Caelin Tredoux         0:08:29.2   M     5          732
   4   Seth Busche            0:08:43.8   M     4          514
   5   Tony Breglio           0:08:59.5   M     4          442
   6   Jackson Hawker         0:09:39.7   M     4          639
   7   Brody Gish             0:09:53.7   M     4          269
   8   Easton Portner         0:09:54.6   M     3          795
   9   Connor Frickey         0:10:35.9   M     3          247
  10   Kian O'Boyle           0:12:03.5   M     3          690
  11   Jaxon Sheaffer         0:13:15.6   M     3          809
  12   Matthew Lessard        0:13:16.8   M     3          796
  13   Daniel Tassey          0:14:15.3   M     4          723
  14   Jahiem Williams        0:16:09.1   M     3          740
  15   Braden Abbs            0:16:19.0   M     3          221


---------------------------------------------------------------

    Race #8  -- 1.7 Mile -- 5th - 8th Grade -- 19 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Chantae Steele         0:10:55.6   F     6          720
   2   Jessica Juedtke        0:11:42.3   F     6          658
   3   Jensen Enterman        0:12:14.3   F     5          222
   4   Grace Babcock          0:12:18.1   F     5          814
   5   Chloe Cassens          0:12:18.8   F     7          128
   6   Erin Percy             0:12:22.7   F     7          698
   7   Anna Dunn              0:17:12.0   F     5          214
   8   Alycia Newkirk         0:19:40.9   F     7          685
   9   Jenna Greenhouse       0:19:41.2   F     5          631

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Tristan Camp-Lagreux   0:10:24.7   M     8          616
   2   Calvin Banta           0:10:51.4   M     6          296
   3   Ethan Abbs             0:10:55.4   M     5          233
   4   Sammy Schemann         0:11:10.0   M     6          706
   5   Noah Trautner          0:11:10.5   M     5          730
   6   Maxx Seminario         0:12:09.7   M     6          709
   7   Nicholas Alba          0:14:10.7   M     5          241
   8   Deion Guthmiller       0:16:16.1   M     5          635
   9   Blake Lubich           0:16:21.0   M     5          676
  10   Anthony Newkirk        0:22:10.8   M     8          686

  • Gold Sponsor
  • Anderson Family Dental
  • Silver Sponsor
  • BOCO Gear
  • CRC
  • Bronze Sponsor
  • Marcos Pizza
  • RWA
  • AB
  • Bestaway
  • City Rock
  • Advocare