Results 2012 - Race 3


                           Kokopelli Kids Trail Series
                                    Event #3
                                 Bear Creek Park
                                 May 18th, 2012

These races are presented by:

Colorado Running Company
Rainsberger Wealth Advisors
Meyer & Lydiatt Family Dentistry
Old Chicago
Bestway Disposal
ab Orthodontics

This was the last race in the Kokopelli Kids Trail Series.  Please join us again next year.

If you have questions about the results, please fire off an e-mail to
Dave Sorenson at RaceResults@pprrun.org

If you have other questions about the event, please contact the
race director, Lisa Rainsberger, at 337-2737.


182 Total Finishers
---------------------------------------------------------------

    Race #1  -- 1/2 Mile -- Pre-School Girls -- 27 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Molly Babcock          0:03:52.5   F     P     5    244
   2   Elaine Cross           0:03:53.5   F     P     5    408
   3   Jordan Banta           0:04:17.8   F     P     4    256
   4   Nahlaya Burns          0:04:22.1   F     P     5    392
   5   Lola Neely             0:04:24.6   F     P     5    490
   6   Madeline Moore         0:04:33.5   F     P     4    489
   7   Ahtima Stockinger      0:04:40.3   F     P     5    538
   8   Rori Koskined          0:04:44.1   F     P     5    462
   9   Phoebe Brizic          0:04:46.2   F     P          574
  10   Ella Parafiniuk        0:04:58.6   F     P     5    496
  11   Sophie Reed            0:05:26.9   F     P     5    506
  12   Erin Rodda             0:05:29.7   F     P          507
  13   Nola Bender            0:05:30.3   F     P          578
  14   Kaely Graeff           0:05:32.5   F     P          430
  15   Lucia Hernandez        0:05:36.7   F     P     5    440
  16   Stella Tussey          0:05:43.9   F     P          550
  17   Clare Jones            0:05:56.5   F     P     3    451
  18   Riley Huebner          0:06:00.3   F     P     4    444
  19   Addison Gasmire        0:06:02.0   F     P          428
  20   Payton Rowe            0:06:03.5   F     P     4    510
  21   Neve Pierce            0:06:17.9   F     P          503
  22   Lucy Trunnell          0:06:33.3   F     P     4    547
  23   Eily Mason             0:06:43.7   F     P          481
  24   Karissa Miller         0:06:44.6   F     P          577
  25   Molly Barrett          0:06:52.8   F     P     2    267
  26   Davi Broyer            0:07:21.8   F     P     4    351
  27   Aubrey Buttenwieser    0:07:30.2   F     P          394

---------------------------------------------------------------

    Race #2  -- 1/2 Mile -- Pre-School Boys -- 30 Finishers

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Connor Lopez           0:03:48.0   M     P     5    471
   2   Carter Kirkpatrick     0:04:18.4   M     P          575
   3   Paxton Jones           0:04:35.8   M     P          453
   4   Jacob Pepe             0:04:45.9   M     P          500
   5   Nathan Barrett         0:04:51.0   M     P     5    275
   6   Travis Collier         0:04:51.7   M     P     4    402
   7   Connor Siebert         0:04:55.8   M     P     5    526
   8   Andrew Cordova         0:04:57.5   M     P          403
   9   Benjamiin Taylor       0:05:07.0   M     P     5    543
  10   Rockwell Benden        0:05:13.8   M     P          581
  11   Everett KcKenna        0:05:14.3   M     P          572
  12   Madax Daniels          0:05:20.0   M     P          580
  13   Brody Mauch            0:05:22.1   M     P     4    482
  14   Jackson Smetana        0:05:25.2   M     P          569
  15   Carson Leppert         0:05:29.8   M     P     4    465
  16   Braden Buell           0:05:37.3   M     P     4    391
  17   Alexander Klaus        0:05:41.6   M     P     5    457
  18   Aiden Enterman         0:05:52.4   M     P     4    582
  19   Carter Pederson        0:06:10.9   M     P     5    498
  20   Justin Bennett         0:06:18.6   M     P     3    299
  21   Javier Hernandez       0:06:21.5   M     P     2    439
  22   Bennett Daniels        0:06:25.9   M     P          579
  23   Tyler Siebert          0:06:29.9   M     P     4    527
  24   Cal Tussey             0:06:34.3   M     P          549
  25   Jonas Crolley          0:06:42.9   M     P     4    407
  26   Beau Shenuk            0:06:53.5   M     P     3    524
  27   Jack Ryan              0:07:04.8   M     P          511
  28   Sawyer Carlson         0:08:07.2   M     P          400
  29   Luke Cupples           0:08:27.6   M     P     2    409
  30   Nicholas Koda          0:08:35.5   M     P     3    564

---------------------------------------------------------------


   Race #3  -- 1/2 Mile -- Kindergarten Girls -- 18 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Mia Frater             0:03:45.5   F     K     6    426
   2   Tatum Elmore           0:03:52.2   F     K     6    421
   3   Abby Hammond           0:03:53.7   F     K     6    436
   4   Kaela Rowe             0:03:58.2   F     K     6    509
   5   Sofia Dickerman        0:04:03.4   F     K     6    415
   6   Ava Amsden             0:04:09.0   F     K     5    142
   7   Geneve Williams        0:04:09.9   F     K          573
   8   Ellia Mae Maready      0:04:11.3   F     K     5    478
   9   Lila Blees             0:04:19.4   F     K     5    323
  10   Kate Smetana           0:04:21.2   F     K          570
  11   Megan Sullivan         0:04:22.6   F     K          539
  12   Isabella Olivarez      0:04:31.6   F     K     5    494
  13   Carolyn Mason          0:04:43.4   F     K          480
  14   Madison Huebner        0:04:45.4   F     K     6    443
  15   Ellie Shearer          0:05:14.4   F     K     7    522
  16   Nicole Jones           0:06:23.6   F     K          452
  17   Avery Wilder           0:06:28.3   F     K          559
  18   Cambree Wilder         0:06:34.5   F     K          560

   Race #4  -- 1/2 Mile -- Kindergarten Boys -- 21 Finishers

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Matthew Edwards        0:03:25.8   M     K     6    420
   2   Bruce Breddar          0:03:41.5   M     K          344
   3   Luke DePeppe           0:03:42.2   M     K     6    413
   4   Tyler Roberts          0:03:42.9   M     K     6    568
   5   Jack Batterson         0:03:53.1   M     K     6    281
   6   Blake Nestor           0:03:54.1   M     K          584
   7   Sergio Madrid          0:03:56.3   M     K     5    477
   8   Mason Seminario        0:03:56.6   M     K     6    517
   9   Nick DePeppe           0:04:08.7   M     K     6    414
  10   Ryder Simon            0:04:11.2   M     K     5    529
  11   Noah Soyk              0:04:15.8   M     K     6    532
  12   Keegan Hale            0:04:17.2   M     K     5    434
  13   Tyler Pederson         0:04:32.6   M     K     6    499
  14   Nicholas Sage          0:04:33.4   M     K     6    563
  15   Reece Shenuk           0:04:35.4   M     K     5    525
  16   Sam Hawker             0:04:39.1   M     K     4    438
  17   Kaiden Carlson         0:04:39.6   M     K          399
  18   Nathan Lessard         0:04:49.9   M     K     5    468
  19   Trevor Johnson         0:04:51.9   M     K     6    448
  20   Braden Graeff          0:04:57.1   M     K     6    429
  21   Bryce Buttenwieser     0:05:29.4   M     K     6    395

---------------------------------------------------------------

    Race #5  -- 1/2 Mile -- 1st & 2nd Grade -- 41 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Hope Stark             0:03:13.2   F     2     8    533
   2   Thea Babcock           0:03:13.5   F     2     8    245
   3   Abigail Batterson      0:03:30.1   F     2     8    279
   4   Sophia Breddar         0:03:30.9   F     2          348
   5   Aspen Jones            0:03:38.7   F     2          450
   6   Sophie Trunnell        0:03:39.3   F     2     7    548
   7   Katie Parks            0:03:49.3   F     2     7    497
   8   Kate Sever             0:03:50.5   F     2     7    520
   9   Lauren Boutelle        0:03:55.5   F     1          343
  10   Baisly Lovejoy         0:03:56.1   F     1          473
  11   Malia Amsden           0:03:57.7   F     2     7    198
  12   Alexa Simon            0:04:01.8   F     1     7    528
  13   Sydney Hill            0:04:04.2   F     1     7    442
  14   Kenzie Peterson        0:04:16.6   F     1          502
  15   Stephanie Koll         0:04:27.1   F     1     6    459
  16   Cayla Kirschbaum       0:04:40.3   F     2     7    456
  17   Laurel Williams        0:04:56.2   F     2     8    562
  18   Sophia Hyman           0:05:09.1   F     1     6    445
  19   Cecily Terranova       0:05:15.2   F     1     7    566
  20   Ellie Holbrook         0:05:15.9   F     1     7    565
  21   Katie Lamberton        0:05:43.0   F     2     8    463
  22   Kristie Lamberton      0:05:45.3   F     1     6    464
  23   Emily Grumann          0:05:49.6   F     1     7    571
  24   Sarah Cordova          0:06:23.4   F     1          404

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Jerry Lydiatt          0:03:03.6   M     1     7    476
   2   Zephry Miller          0:03:10.5   M     1     7    486
   3   Gavin Lopez            0:03:13.8   M     2     8    472
   4   Bode Blohm             0:03:19.2   M     2     8    324
   5   Zachary Frater         0:03:22.4   M     2     8    427
   6   Jack Warmack           0:03:25.7   M     2     7    556
   7   Taylor Wagner          0:03:27.2   M     2          555
   8   Nick Thayer            0:03:28.0   M     2     8    545
   9   Braden Abbs            0:03:47.2   M     2          567
  10   Michael Pepe           0:04:00.1   M     1          501
  11   Cody Leppert           0:04:04.9   M     1     6    466
  12   Matthew Lessard        0:04:05.6   M     2     8    467
  13   Austin Courson         0:04:25.3   M     1     6    406
  14   Adam Delarn            0:04:36.6   M     2          412
  15   Joseph Olivarez        0:04:37.4   M     2     8    495
  16   Riley Shearer          0:05:19.6   M     1     7    523
  17   Gabriel Broyer         0:05:26.9   M     2     7    360

---------------------------------------------------------------


    Race #6  -- 1.25 Mile -- 3rd & 4th Grade -- 24 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Grace Babcock          0:09:36.7   F     4    10    234
   2   Jensen Enterman        0:09:47.3   F     4     9    583
   3   Aria Schleiker         0:10:09.1   F     4          513
   4   Anna Dunn              0:10:14.7   F     4    10    419
   5   Savannah Blohm         0:10:22.9   F     4     9    334
   6   Mollie Roden           0:10:38.5   F     3     9    508
   7   Seyonna Lovejoy        0:11:03.6   F     4          475
   8   Jordon McCollum        0:12:14.2   F     4          483
   9   Jordi Broyer           0:12:20.0   F     3     8    370
  10   Leanna Allen           0:12:33.6   F     2     7    141
  11   Katherine Miller       0:12:44.4   F     3     9    485
  12   Denali Broyer          0:13:39.2   F     4     9    355
  13   Brooke Ashbridge       0:13:57.2   F     3     9    228
  14   Aurea Lopez            0:13:58.2   F     3     9    470

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Ian Rainsberger        0:08:41.0   M     4    10    504
   2   Jack Blees             0:08:49.8   M     3     9    308
   3   Ethan Abbs             0:08:51.9   M     4    11    128
   4   Justin Banta           0:09:30.6   M     4     9    263
   5   Caleb Boutelle         0:09:55.0   M     3          337
   6   Jackson Hawker         0:10:19.7   M     4     9    437
   7   Nicholas Alba          0:10:39.7   M     4          129
   8   Philip Ulrich          0:10:41.2   M     3     9    551
   9   Andrew Moore           0:13:22.4   M     3     9    487
  10   Tyler Johnson          0:13:25.0   M     3     9    449


---------------------------------------------------------------

    Race #7  -- 1.65 Mile -- 5th - 8th Grade -- 21 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Chantae Steele         0:10:49.1   F     5    10    537
   2   Ally Arenson           0:12:38.1   F     7    13    214
   3   Ariana Arenson         0:13:10.6   F     5    10    227
   4   Alexis Haak            0:13:20.0   F     8          432
   5   Gabrielle Camp-Lagreux 0:13:42.0   F     5    10    396
   6   Michaela Broyer        0:14:13.5   F     7    13    390
   7   Clarissa Hickam        0:14:20.9   F     8          441
   8   Hannah Lewis           0:14:28.9   F     5    11    469
   9   Torre Blohm            0:14:48.3   F     5    10    336
  10   Nicole Bellingham      0:14:49.8   F     5    10    283
  11   Eloise Bellingham      0:14:53.4   F     7    13    282
  12   Jasmine Wilkerson      0:17:25.0   F     5    10    561

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Calvin Banta           0:10:48.7   M     5    11    252
   2   Tristan Camp-Lagreux   0:11:32.5   M     7    12    397
   3   Samuel Schemann        0:11:38.5   M     5    11    512
   4   Christopher Nix        0:12:03.1   M     5    11    491
   5   Lexter Lovejoy         0:12:27.1   M     5          474
   6   Jakob West             0:14:30.1   M     5    10    558
   7   Victor Haak            0:14:44.5   M     5          433
   8   Ryne Johnson           0:15:03.0   M     6    12    447
   9   Sam Brown              0:15:45.3   M     6    13    350

  • Gold Sponsor
  • Anderson Family Dental
  • Silver Sponsor
  • BOCO Gear
  • CRC
  • Bronze Sponsor
  • Marcos Pizza
  • RWA
  • AB
  • Bestaway
  • City Rock
  • Advocare