Results 2011 - Race 3


                                 Kokopelli Kids
                                    Event #3
                                Beara Creek Park
                                   May 20, 2011

These races are presented by:

Boulder Running Company,
Rainsberger Wealth Advisors,
Meyer & Lydiatt Family Dentistry,
Old Chicago,
Bestway Disposal,
ab Orthodontics

If you have questions about the results, please fire off an e-mail to
Dave Sorenson at DavidSorenson@msn.com

If you have other questions about the event, please contact the
race director, Lisa Rainsberger, at 337-2737.

166 Total Finishers

---------------------------------------------------------------
   Race #1  -- 1/2 mile -- Pre-School Boys -- 31 Finishers

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Matthew Edwards        0:03:52.4   M     P          452
   2   Payton Williams        0:03:59.1   M     P          617
   3   Jack Ross              0:04:01.9   M     P          568
   4   Mason Seminario        0:04:09.0   M     P          579
   5   Landon Slykhuis        0:04:11.0   M     P          586
   6   Cameron Williams       0:04:16.0   M     P          616
   7   Blake Nestor           0:04:17.0   M     P          547
   8   Nathan Lessard         0:04:34.1   M     P          513
   9   Tyler Pederson         0:04:40.1   M     P          552
  10   Benjamin Harvey        0:04:47.2   M     P          479
  11   Carter Kirkpatrick     0:04:58.2   M     P          503
  12   Gus Cameron            0:05:00.2   M     P          384
  13   Andrew Corson          0:05:07.5   M     P          438
  14   Dominick Morelli       0:05:14.0   M                621
  15   Jacob Pepe             0:05:15.1   M     P          555
  16   Nathan Barrett         0:05:15.7   M     P          256
  17   Cameron Steele         0:05:17.8   M     P          590
  18   Abram Twede            0:05:23.2   M     P          602
  19   Bryce Buttenwieser     0:05:33.0   M     P          379
  20   Samuel Hawker          0:05:39.3   M     P          483
  21   Carter Pederson        0:05:41.3   M     P          551
  22   Walt Cameron           0:05:43.3   M     P          385
  23   Paxton Jones           0:05:46.4   M     P          498
  24   William Roberts        0:05:50.4   M     P          566
  25   Noah Flack             0:06:04.2   M     P          462
  26   Max Todorov            0:06:23.5   M     P          619
  27   Carson Leppert         0:06:32.5   M     P          510
  28   Jackson Smetana        0:06:45.1   M     P          587
  29   Mason Wescott          0:06:50.3   M     P          623
  30   Payton Rowe            0:07:15.8   M     P          570
  31   Jack Ryan              0:09:15.3   M     P          576

---------------------------------------------------------------


    Race #2  -- 1/2 mile -- Pre-School Girls -- 23 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Delaney Gish           0:04:02.0   F     P          474
   2   Mia Frater             0:04:18.3   F     P          468
   3   Abby Hammond           0:04:19.3   F     P          478
   4   Mary Lloyd             0:04:32.4   F     P          620
   5   Kaela Rowe             0:04:33.9   F     P          569
   6   Ellia Mae Maready      0:04:34.9   F     P          525
   7   Ava Amsden             0:04:45.0   F     P          205
   8   Molly Babcock          0:04:49.7   F     P          231
   9   Sofia Dickerman        0:04:52.2   F     P          448
  10   Sofia Di Gerlando      0:05:06.6   F     P          446
  11   Mallie O'Rourke        0:05:09.6   F     P          549
  12   Nahlaya Burns          0:05:11.7   F     P          372
  13   Madison Wager          0:05:19.0   F     P          610
  14   Sabrina Morin          0:05:29.4   F     P          543
  15   Madeline Moore         0:05:30.6   F     P          541
  16   Erin Rodda             0:05:39.9   F     P          567
  17   Kate Smetana           0:06:09.2   F     P          588
  18   August Ricca           0:06:10.2   F     P          563
  19   Lila Blees             0:06:16.9   F     P          281
  20   Sarah Uhlinger         0:06:22.7   F     P          604
  21   Lucia Hernandez        0:06:29.4   F     P          246
  22   Neve Pierce            0:06:34.3   F     P          558
  23   Aubrey Buttenwieser    0:06:55.1   F     P          378

---------------------------------------------------------------

 Race #3  -- 1/2 mile -- Kindergarten -- 23 Finishers

								 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Sydney Hill            0:03:55.4   F     K          486
   2   Ava Christian          0:04:08.7   F     K          624
   3   Paige Wescott          0:04:17.5   F     K          613
   4   Brooke Ballenger       0:04:21.2   F     K          244
   5   Baisly Lovejoy         0:04:27.9   F     K          516
   6   Amber Taylor           0:04:34.9   F     K          596
   7   Elle Fogarty           0:04:39.6   F     K          465
   8   Divinity Munson        0:04:56.2   F     K          545
   9   Elizabeth Moore        0:05:09.5   F     K          539
  10   Kristie Lamberton      0:05:24.8   F     K          509
  11   Aurianna Hill          0:05:33.4   F     K          485

								 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Jerry Lydiatt          0:03:05.4   M     K          520
   2   Taylor Wager           0:04:04.9   M     K          611
   3   Rainer Farmiga         0:04:15.5   M     K          458
   4   Michael Pepe           0:04:24.7   M     K          556
   5   Cody Leppert           0:04:25.2   M     K          511
   6   Isaac Vostatek         0:04:30.6   M     K          608
   7   Dominick Morelli       0:04:42.8   M                621
   8   Austin Courson         0:04:44.1   M     K          439
   9   Ethan Belsky           0:04:47.0   M     K          626
  10   Trey Hollister         0:04:49.4   M     K          487
  11   Adam Munson            0:04:51.8   M     K          544
  12   Tyler Blix             0:04:56.9   M     K          282

---------------------------------------------------------------

    Race #4  -- 1/2 mile -- 1st & 2nd Grade -- 39 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Hope Stark             0:03:42.3   F     1          589
   2   Caroline Crann         0:03:48.6   F     1          629
   3   Annika Todosov         0:03:50.0   F     2          599
   4   Emma Czohara           0:03:53.9   F     1          441
   5   Alice Wescott          0:03:56.0   F     2          612
   6   Sisika Farmiga         0:03:57.4   F     2          459
   7   Theodosia Babcock      0:04:01.4   F     1          234
   8   Abigail Batterson      0:04:06.1   F     1          257
   9   Kate Twede             0:04:15.1   F     1          603
  10   Brooklynn Cassens      0:04:18.0   F     2          395
  11   Aspen Jones            0:04:23.2   F     1          496
  12   Katie Parks            0:04:24.8   F     1          550
  13   Malia Amsden           0:04:27.5   F     1          218
  14   Sophie Trunnell        0:04:37.7   F     1          601
  15   Heather Taylor         0:05:00.2   F     1          597
  16   Mattie McNeil          0:05:09.8   F     1          533
  17   Katie Lamberton        0:05:40.5   F     1          508

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Finnian Gilkes         0:03:04.7   M     2          471
   2   Brody Gish             0:03:15.6   M     2          473
   3   Miles Seminario        0:03:17.5   M     1          581
   4   Jack Blees             0:03:21.7   M     2          278
   5   Vance Maready          0:03:28.3   M     2          527
   6   Chance Ricca           0:03:32.3   M     2          564
   7   Tate Christian         0:03:33.7   M     1          625
   8   Philip Ulrich          0:03:35.0   M     2          605
   9   Bode Blohm             0:03:36.1   M     1          301
  10   Nicholas Thayer        0:03:37.1   M     1          125
  11   Scott Prieve           0:03:46.7   M     2          560
  12   Jackson Hawker         0:03:52.0   M     2          482
  13   Kolbe Vostatek         0:03:52.8   M     2          609
  14   Parker Embaugh         0:04:00.3   M     2          454
  15   Matthew Lessard        0:04:03.4   M     1          512
  16   Andrew Moore           0:04:19.1   M     2          537
  17   Quinton Bailey         0:04:21.4   M     1          235
  18   Zachary Frater         0:04:39.0   M     1          469
  19   Liam Everett           0:04:43.9   M     2          455
  20   Owen Beute             0:04:52.1   M     2          276
  21   Tyler Johnson          0:05:11.3   M     2          495
  22   Nathan Fonner          0:05:17.7   M     1          467

---------------------------------------------------------------

    Race #5  -- 1.25 mile -- 3rd & 4th Grade -- 32 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Chantae Steele         0:07:35.3   F     4          591
   2   Liberty Ricca          0:08:51.8   F     4          565
   3   Isabela Krueck         0:08:53.8   F     3          505
   4   Ariana Arenson         0:09:02.9   F     4          220
   5   Paige Embaugh          0:09:27.4   F     4          453
   6   Grace Babcock          0:09:37.1   F     3          230
   7   Gabrielle Camp-Lagueux 0:09:38.0   F     4          386
   8   Ashley Bertsch         0:09:42.7   F     3          270
   9   Jessica Hawken         0:10:25.1   F     3          480
  10   Seyonna Lovejoy        0:10:38.3   F     3          518
  11   Jasmine Wilkerson      0:11:01.9   F     4          615
  12   Savannah Blohm         0:11:35.6   F     3          302
  13   Torre Blohm            0:11:36.3   F     4          303
  14   Jordan McCollum        0:12:57.4   F     3          531

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Calvin Banta           0:08:07.9   M     4          245
   2   Ben Swanson            0:08:09.2   M     4          595
   3   Maxx Seminario         0:08:27.1   M     4          580
   4   Ian Rainsberger        0:08:28.1   M     3          561
   5   Alexander Donovan      0:08:47.9   M     3          449
   6   Lexter Lovejoy         0:09:02.4   M     4          517
   7   Sam Wescott            0:09:04.9   M     3          614
   8   David Pedroza          0:09:17.3   M     3          553
   9   Nikolas Brown          0:09:19.9   M     6          350
  10   Eric Brinks            0:09:44.6   M     4          342
  11   Ethan Crann            0:09:45.1   M     3          628
  12   Blake Lubich           0:10:23.3   M     3          519
  13   Alexander Czohara      0:10:44.9   M     3          440
  14   Hudson Mann            0:10:49.6   M     3          524
  15   Zachary Blixt          0:11:25.2   M     3          300
  16   Jacob Fonner           0:12:17.3   M     3          466
  17   Raymond Bailey         0:13:37.8   M     4          239
  18   Tyler Munson           0:13:39.1   M     3          546


---------------------------------------------------------------

     Race #6  -- 1.65 mile -- 5th-8th Grade -- 18 Finishers

                                 Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Katie Rainsberger      0:09:59.4   F     7          562
   2   Lina Krueck            0:10:27.6   F     6          506
   3   Madeline Alhamra       0:10:57.0   F     6           51
   4   Ally Arenson           0:11:33.2   F     6          219
   5   Shyanne Hawken         0:12:18.1   F     6          481
   6   Chloe Cassens          0:13:28.0   F     5          396
   7   Miranda Pedroza        0:15:07.5   F     6          554
   8   Clarissa Hickam        0:15:38.8   F     7          484

                                 Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Zachary Alhamra        0:09:27.6   M     8          117
   2   Nathan Gipprich        0:10:38.9   M     5          472
   3   Tristan Camp-Lagueux   0:11:12.3   M     6          390
   4   Walker Rudolph         0:11:44.0   M     5          573
   5   Thomas Marshall        0:11:59.1   M     6          528
   6   A.J. Briar             0:12:11.0   M     6          320
   7   Cody Peterson          0:13:18.1   M     6          557
   8   Kaleb Slater           0:14:11.7   M     6          585
   9   Andy Delarm            0:14:54.3   M     6          444
  10   Connor McNeil          0:15:57.0   M     7          532
  • Gold Sponsor
  • Anderson Family Dental
  • Silver Sponsor
  • BOCO Gear
  • CRC
  • Bronze Sponsor
  • Marcos Pizza
  • RWA
  • AB
  • Bestaway
  • City Rock
  • Advocare