Results 2009 - Race 3


                           Kokopelli Kids Trail Series                          
                                    Event #3                                    
                                 Bear Creek Park                                
                                  May 22, 2009                                  

These races are presented by:

Boulder Running Company
Rainsberger Wealth Advisors

This was the last race in the series for this year.  Join us again next year.

If you have questions about the results, please fire off an e-mail to
Dave Sorenson at DavidSorenson@msn.com

If you have other questions about the event, please contact the
race director, Lisa Rainsberger, at 337-2737.

118 Total Finishers

---------------------------------------------------------------


Race #1  -- 0.5 Mile -- Boys Pre-School & Kindergarten -- 24 Finishers     

Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Max Stoyer             0:03:34.0   M     K     6    179
   2   Evan Myran             0:03:52.5   M     K     5    130
   3   Chance Ricca           0:03:59.9   M     K     5    153
   4   Jerry Lydiatt          0:04:01.8   M     P     4    112
   5   Jack Blees             0:04:06.2   M     K     5     22
   6   Logan Murray           0:04:21.5   M     K     6    129
   7   Christian Jones        0:04:24.3   M     K     5     91
   8   Erick Vincencio-Reyes  0:04:31.2   M     P     5    191
   9   Emmett Sanders         0:04:31.9   M     K     6    157
  10   Francisco Alvarez      0:04:33.6   M     K     6      7
  11   Tyler Johnson          0:04:40.8   M     K     6     86
  12   Hunter Kelley          0:04:48.8   M     P     5     93
  13   Edward LaPota          0:04:54.8   M     P     5    102
  14   Julian Malkin          0:04:55.6   M     P     5    117
  15   Keith Evers            0:05:02.6   M     P     5     50
  16   Kyle Newcomb           0:05:04.8   M     P     5    211
  17   Dadrian Carpenter      0:05:07.4   M     P     4     35
  18   Luke Bauer             0:05:11.1   M     P     5     17
  19   Logan Seymour          0:05:19.0   M     K     6    161
  20   Alexander Kelley       0:05:40.5   M     P     5     92
  21   Michael Pepe           0:06:07.7   M     P     4    214
  22   Aydon Chrispen         0:06:59.5   M     P     4     37
  23   Bennett Murray         0:07:08.9   M     P     3    128
  24   Jacob Pepe             0:07:51.2   M     P     2    215

---------------------------------------------------------------


Race #2  -- 0.5 Mile -- Girls Pre-School & Kindergarten -- 17 Finishers    

Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Olivia Novy            0:04:05.1   F     K          132
   2   Isabella Flores        0:04:17.9   F     K     6     52
   3   Hope Stark             0:04:39.4   F     K     5    172
   4   Andrea Torres          0:04:45.4   F     P     4    184
   5   Aspen Jones            0:04:48.1   F     P     5     90
   6   Rachel Simmons         0:04:59.8   F     K          207
   7   Alexis Hartfield       0:05:01.4   F     K          205
   8   Baisly Lovejoy         0:05:17.2   F     P     3    110
   9   Isabella Wilson        0:05:20.1   F     K     5    202
  10   Jeffifer Martinez      0:05:20.7   F     P     4    119
  11   Hannah Eckart          0:05:25.5   F     P     4     47
  12   Sydney Hill            0:05:29.7   F     P     4     70
  13   Corrine Redinger       0:06:04.5   F     P     4    208
  14   Shirleyanne Taylor     0:06:17.5   F     P     5    182
  15   Alita Alvarez          0:07:03.1   F     P     2      6
  16   Piper Myran            0:07:04.2   F     P     3    131
  17   Lila Blees             0:08:17.2   F     P     2     23

---------------------------------------------------------------


     Race #3  -- 0.5 Mile -- 1st-2nd Grade -- 34 Finishers
     
Female Finishers             

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Liberty Ricca          0:03:30.3   F     2     7    154
   2   Ariana Arenson         0:03:33.5   F     2     7     10
   3   Anna James             0:03:37.1   F     2     8     80
   4   Ashley Bertsch         0:03:51.5   F     1     7     20
   5   Brianna Eckart         0:03:52.4   F     2     7     45
   6   Gabrielle Camp-Lagueux 0:03:53.8   F     2     7     33
   7   Erin Murphy            0:04:06.5   F     2     7    127
   8   AnnaMaria Jones        0:04:08.7   F     1     7     89
   9   Seyonna Roberts        0:04:11.3   F     1     7    155
  10   Carrington Johnston    0:04:28.1   F     2           87
  11   Juliette Trocha        0:04:30.2   F     1     7    188
  12   Rebekah Redinger       0:04:34.1   F     2     8    152
  13   Greta Gilbert          0:04:44.6   F     1           58
  14   Nicole Bellingham      0:04:50.7   F     2     7     19
  15   Keeghan Bauer          0:05:27.0   F     1     7     16
  16   Aurora Tobey           0:06:00.3   F     P          183

Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Benjamin Swanson       0:02:56.4   M     2     8    180
   2   Zachary Polk           0:03:14.1   M     2     8    143
   3   Gavin Gingrich         0:03:23.0   M     1     7     59
   4   Kyle Ellicott          0:03:31.7   M     2     8     48
   5   Blake Simmons          0:03:35.4   M     2          168
   6   Lexter Lovejoy         0:03:46.4   M     1     8    111
   7   Matthew Palumbo        0:03:49.8   M     2     8    140
   8   Brandon Evers          0:03:53.0   M     2     7     49
   9   Orion Wilson           0:03:54.7   M     1          203
  10   Eric Brinks            0:03:55.4   M     2     8     25
  11   Drew Hartfield         0:03:56.0   M     2     8    206
  12   Finn Cox               0:03:57.5   M     2     8    216
  13   Daniel Buono           0:03:58.8   M     1     7     30
  14   Nikolas Brown          0:04:04.5   M     2     8     27
  15   Nolan Murdock          0:04:26.7   M     1     7    126
  16   Juan Vicencio-Reyes    0:04:32.7   M     2     7    190
  17   Garrett Murdock        0:04:55.0   M     1     7    125
  18   Julien Trocha          0:05:39.2   M     1     7    187

---------------------------------------------------------------


     Race #4  -- 1.25 Mile -- 3rd-4th Grade -- 22 Finishers             

Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Caitlin McCubbin       0:08:20.8   F     4    10    120
   2   Yana Brown             0:08:29.3   F     4    10     28
   3   Jordan McCubbin        0:08:39.8   F     4    10    121
   4   Ashley Polk            0:08:45.9   F     4    10    142
   5   Ally Arenson           0:09:56.7   F     4    10      9
   6   Gina Buono             0:10:35.5   F     P           31
   7   Katie Basdekas         0:10:47.2   F     4    10     12
   8   Hunter Sanders         0:10:54.8   F     4    10    158
   9   Erin Bertsch           0:11:01.6   F     3     9     21
  10   Eloise Bellingham      0:12:08.5   F     4    10     18
  11   Anna Brinks            0:12:45.9   F     4    10     24
  12   Kearstin Johnston      0:12:55.7   F     4           88

Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Nathan Gipprich        0:08:11.1   M     3     9     60
   2   Walker Rudolph         0:08:12.5   M     3     9    156
   3   Tristan Camp-Lagueux   0:08:37.6   M     4     9     34
   4   Zachary Gerhardt       0:09:11.0   M     3     8     55
   5   Evan Owen              0:10:06.2   M     3     8    138
   6   Ryne Johnson           0:10:59.3   M     3     9     84
   7   Hunter Sherraden       0:11:41.0   M     4     9    165
   8   James Trocha           0:11:55.4   M     3     9    186
   9   Jack Brock             0:13:50.1   M     3     8     26
  10   Sean Shepherd          0:13:51.2   M     2     7    162

---------------------------------------------------------------


    Race #5  -- 1.65 Mile -- 5th-8th Grade -- 21 Finishers             

Female Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   McKenna Ramsay         0:11:14.4   F     5    11    150
   2   Katie Rainsberger      0:11:18.3   F     5    10    147
   3   Jayne Lydiatt          0:11:19.4   F          11    217
   4   Ellie Peters           0:12:15.4   F          12    218
   5   Cooper Madison         0:12:52.7   F     7    13    213
   6   Haley Polk             0:13:11.5   F     7    13    204
   7   Emily Dingman          0:13:24.7   F     7    12     43
   8   Sarah Owen             0:14:15.1   F     7          139
   9   Emilea Eckart          0:16:27.6   F     5    10     46
  10   Brie Pipitone          0:17:54.7   F     5    10    141
  11   Rebecca Hurlbert       0:18:30.6   F     5    11     78

Male Finishers

Place  Name                   Time       Sex  Grade  Age  Bib#
   1   Brandon Supernaw       0:09:43.4   M     7    13    209
   2   Zachary Alhamra        0:10:02.8   M     6    12      3
   3   Fritz Gilbert          0:11:08.9   M     8    14     57
   4   Austin Gilbert         0:11:36.6   M     6           56
   5   Nathan Ley             0:11:42.5   M     5    11    108
   6   Trevor Von Boeck       0:11:45.1   M     6    12    192
   7   Michel Swanson         0:12:14.1   M     5    11    181
   8   Andrew Hurlbert        0:12:45.3   M     7    13     77
   9   Neil Basdekas          0:14:58.5   M     8    13     13
  10   Colton Sherraden       0:19:36.1   M     5    11    164


  • Gold Sponsor
  • Anderson Family Dental
  • Silver Sponsor
  • BOCO Gear
  • CRC
  • Bronze Sponsor
  • Marcos Pizza
  • RWA
  • AB
  • Bestaway
  • City Rock
  • Advocare